Yöneticilerin paternalist (babacan) lider davranışlarının çalışanların örgütsel özdeşleşmelerine, iş performanslarına ve işten ayrılma niyetlerine etkisi: Özel sektörde uygulama
The effect of managers' paternalistic leader behaviours to employee's organizational identification, turnover intention, and job performance: An application in private sector
  1. Tez No: 350047
  2. Yazar: TUFAN YAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖMER TURUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmada; yöneticilerin paternalist (babacan) lider davranışlarının çalışanların örgütsel özdeşleşmelerine, iş performanslarına, işten ayrılma niyetlerine etkisi ortaya çıkarılmıştır. Bu maksatla Bursa il merkezinde çeşitli kademelerde çalışmakta olan 310 özel hastane çalışanı üzerinde kendini değerlendirme türü anket uygulaması yapılmış; verilerin analizi sonucunda; yöneticilerin paternalist lider davranışlarının çalışanların örgütsel özdeşleşmelerini, iş performanslarını ve işten ayrılma niyetlerini etkilediği; paternalist liderlik ile çalışanların işten ayrılma niyeti ve paternalist liderlik ile çalışanların iş performansı arasındaki ilişkiye çalışanların örgütsel özdeşleşme düzeylerinin kısmen aracılık sağladığı görülmüştür. Ayrıca; demografik değişkenlere göre paternalist liderlik, örgütsel özdeşleşme, işten ayrılma niyeti ve iş performansı farklılıklaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the impact of the managers? paternalistic leader behaviours about employee?s organizational identification, turnover intention, and job performance who are working in the private health sector with a field survey. In this way, 310 questionnaires were applied to the employees. After analyzing questionnaires; important significiant results have been found such as managers? paternalistic leader behaviours and its benevolent and moral dimensions affect employee?s organizational identification, turnover intention, and job performance. Moreover; organizational identification has a partial mediation effect between paternalistic leadership and employee?s turnover intention, and so between paternalistic leadership and employee?s job performance.