Devletin mali krizi kuramı çerçevesinde günümüz Türkiye'sinde izlenen ekonomi politikalarının değerlendirilmesi
The assesment of the current economic policies in Turkey within the context of the fiscal crisis of the state
- Tez No: 350110
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEL ARIKBOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı ağırlıklı olarak son on yıldan beri izlenenekonomi politikalarının sınıf perspektifinden incelenmesi olarak belirlenmiştir. Türkiye?de devletin sermaye birikimine yaptığı katkının açıklanmasında James O?Connor?ın ?Devletin Mali Krizi? kuramı temel alınmıştır. Tarihsel olarak Türkiye?de devlet, sermayenin birikim süreçlerinde aktif olarak yer almıştır. Söz konusu durum Türkiye?de son on yılda izlenen ve önümüzdeki dönemler için hedeflenen ekonomi politikalarında da kendini göstermektedir. Ekonomi politikalarının belirli bir çerçeve içinde takibine olanak veren Dokuzuncu Kalkınma Planı (2007-2013); ve bu plana ilişkin yardımcı belgelerde, devletin sermaye birikimi için üstlendiği rollerin izi sürülmüştür. Sermaye birikimi sınıflı toplumlarda çelişkili bir süreci ifade etmektedir. Devletin sermaye birikim işlevini gerçekleştirebilmesi için, üretim araçlarını elinde bulunduran sınıfın lehine hareket etmesi gerekir. Devletin kendisini belirli bir sınıfın çıkarıyla özdeşleştirmesi meşruiyeti sağlama işlevini sekteye uğramaktadır. Ancak bu politikalardan görece daha az fayda elde eden ya da zarar gören sınıflarabahsi geçen politikaların kabul ettirilmesi gerekmektedir. Bu durum hegemonya kavramı çerçevesinde değerlendirilerek, toplumun genel çıkarı ile sermayenin çıkarları arasındaki karşıtlıklar açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmamızda Türkiye?de son on yılda izlenen ekonomi politikalarının genel itibariyle sermaye birikimine yönelik olduğu vurgulanırken, izlenen bu politikaların maliyetlerinin toplumsallaştırıldığı ifade edilmiştir. Bu bakımdan ekonomi politikalarının özü itibariyle devlet aracılığıyla sermayeye kaynak aktarılmasına yol açtığı sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte Türkiye?de birikimin devam edebilmesi için kamu harcamalarının artış eğiliminde olduğu görülmektedir. Buna karşın kamu gelirlerinin aynı oranda artamayacağı öngörülmektedir. Bu durum devletinmali krizine yol açabilecektir. Ancak mali kriz eğiliminin bir meşruiyet krizini ne ölçüde tetikleyeceği sermayenin ideolojisini devlet aracılığıyla bu süreçten zarar gören sınıflara benimsetebilmesine bağlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to analyse the current economic policies from social classes perspective. The theory of the Fiscal Crisis of the State by James O?Connor is taken as a basis for explanation of the contribution of the state to the capital accumulation process in Turkey. Historically, the state in Turkey, had an active role in the capital accumulation processes. This role can also be seen in the current economic policies and the economic targets for the future. It is tried analyse the State?s role by reviewing the 9th. Development Plan (2007-2013). Capital accumulation is a contradictory process in class basedsocieties. In order for the state to fulfil its capital accumulation function, it has to perform activities in favour of the class which owns the means of production. However, the legitimisation function of the state gets interrupted if the state identifies itself only with the interests of the ruling class. The state has to convince the classes which are harmed by the capital accumulation policies. The contradiction between this process is analysed through the hegemony concept. It is also argued that whether the interests of the ruling class align with the interest of the whole society. In our study, it is emphasized that the current economic policies are in favour of capital while the cost of the policies are socialized. Thus, it is concluded that the current economic policies cause the state to transfer the resources from the society to the ruling class (the capitalists). However, during the capital accumulation process, the public expenditures have a tendency to increase where the public revenue is not expected to increase simultaneously and adequetaly. The contradiction between expenditures and the financial trends in public sector may end up with the fiscal crisis of the state. However, the effect of a fiscal crisis over a legitimation crisis will highly be dependent on the capability to convince working class.