Türk İş Hukukunda alt işverenlik
The sub employer in The Law of Turkish Labour
  1. Tez No: 277106
  2. Yazar: AHMET COŞTU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ MOLLAMAHMUTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
?Alt İşverenlik? kurumu, iş hayatında yaşanan hızlı gelişmeler ve bunun getirdiği değişimin, yapılan işlerde uzmanlaşmayı ve yardımlaşmayı gerekli kılması sonucunda İş Hukuku'na yeni giren kurumlardan birisidir. Kısa bir zamanda içerisinde geniş bir uygulama alanı bulan ve İş Hukuku'nda asıl olanın, bir işverenin kendi işçi ve organizasyonu ile iş görmesi ve alt işverenlik uygulamasının istisnai bir uygulama olması nedenleri ile, alt işverenlik kurumunun mevzuatta düzenlenmesi gerekmiştir.İlk olarak 1936 yılında çıkarılan 3008 sayılı İş Kanunu ile kavram olarak mevzuatımıza giren alt işverenlik kurumu, birçok kez değişikliğe uğramış ve nihayet en son yürürlüğe giren 4857 sayılı İş Kanunu ile son halini almıştır. Son değişiklikte Yargıtay içtihatları esas alınarak uygulamadaki kötüye kullanımlar engellenmek istense de, yine bazı hususlar tartışmaya açık bırakılmış ve hatta Toplu İş mevzuatında alt işveren kurumundan dahi bahsedilmemiştir. Bu durum ise alt işverenlik kurumu ile ilgili birçok yasal boşluğu ve uygulamada kötüye kullanımları da beraberinde getirmiştir.Bu çalışmamızın Birinci Bölümü'nde ?Alt İşveren Kavramı? inceleme konusu yapılarak önce terminoloji bakımından incelenmiş, kavram ile ilgili yasal düzenlemelere yer verilmiş ve devamında ise tanımı ve unsurları ele alınmıştır.İkinci Bölümde ?Alt İşverenlik İlişkisinin Kurulması? ve devamında da alt işverenliğin diğer üçlü ilişkilerle karşılaştırılması yapılarak bölüme son verilmiştir.Üçüncü ve son Bölüm'de ise alt işverenlikte muvazaa ve alt işverenlik ilişkisinden doğan uyuşmazlıklar incelenmiştir.Sonuç olarak alt işveren kavramı ile ilgili son değişiklikler 4857 sayılı İK. ile yapılmış olsa da, bazı düzenlemelerin tartışmaya açık olması ve Toplu İş mevzuatında düzenlemeye yer verilmemiş olması hukuki düzenlemelerin yeterli olmadığını göstermektedir. Bu durum ise asıl işveren alt işveren ilişkisinde birçok sorunu da beraberinde getirmiştir. Alt işverenlik kurumunun uygulamada kötüye kullanılmaması için, tartışmaya açık düzenlemelerle ilgili ve Toplu İş Hukukunda 4857 sayılı İK. ile paralel ve uygulamadaki açıklıkları giderici yeni düzenlemeler yapılması zorunludur.
Özet (Çeviri)
?The Sub-Employer(subcontractor)? is one of the newest society, which has joined in the ?Law Association of Labour? as a result of the rapid devolopments in labour life and the change that brings this because of the need of helping one another and becoming an expert at work. ?The Sub-Employer(subcontractor)? association, which finds a vast area to be put into practice in a short time, needs to be rearranged in the laws of the land, because of both of the reasons that it is as an exceptional application. and it is the main thing in the ?Law of Labour that an employer wants to work with his own employees and his own organization.?The Sub-Employer(subcontractor)? association that came into the laws as a concept was at first legalized in 1936 with the Labour Law no. 3008 and it was changed several times, finally, it is changed last time with the Labour Law no. 4857. With the last change, however, it is wanted to prevent the misuses in the application by the convictions of The Supreme Court, some topics are still under debate, in addition, ?The Sub-Employer Associations? are not under question, even in the Collective Labour of Law.In the First Part of this work, at first, the conception of ?The Sub employer(subcontractor)? is carefully studied as a research subject, then legal arrangements are mentioned related to the lawIn the second part, the illegally establishing the sub employer(subcontractor) relationship and along with, the work is lasted with the comparison of the other threesome relations with the sub-employer(subcontractor),In the third part which is last, in the sub-employer(subcontractor), the conflicts caused by the relations with the sub-employer(subcontractor) and collusion are examined.In the end, it is changed fundamentally last time with the Labour Law no. 4857, however, because of some arrangements are still under debate, and so, there is no chance of change in the Collective Labour of Law, so, it shows that legal arrangements are not enough. Thus,this situation brings many problems together in the principal employer(contractor)- sub employer(subcontractor) relationship. In order not to be misused the application of ?The Sub-Employer(subcontractor) Association?, it is absolutely necessary to apply the new regulations companseting for the gaps related to the subjects that are under debate and which is in parallel with ?The Collective Labour of Law?.