Gökçeada sulamasının izleme ve değerlendirilmesi
Manitaring and evaluation of Gökçeada irrigation project
  1. Tez No: 35019
  2. Yazar: MEHMET OĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT BEYRİBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi GÖKÇEADA SULAMASININ İZLEME VE DE?ERLENDİRİLMESİ Mehmet O?UZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tanmsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Mevlüt BEYRİBEY 1994, Sayfa: 87 Jüri: Doç. Dr. Mevlüt BEYRİBEY Prof. Dr. Mehmet KARA Doç. Dr. M. Ali TOKGÖZ Bu çalışma Gökçeada sulamasının izlenmesi ve su kullanımı açısından değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla tarla su uygulama randımanının belirlenmesi, çiftçilerin sulama zamanım belirleme yeteneklerinin tesbiti, sulama yönetiminin planlanması ve değerlendirilmesi, sulama mevsimi öncesi yapılan sulama planlamasının değerlendirilmesi ve sulama oranını etkileyen faktörlerin belirlenmesi konulan incelenmiştir. Sulama yönetimi ile ilgili konularda CROPWAT paket programından yararlanılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Sulama performansı, izleme, değerlendirme, sulama şebekesi, su uygulama randımanı, sulama yönetimi, sulama zamam planlaması, CROPWAT.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Master's Thesis MONITORING AND EVALUATION OF GÖKÇEADA IRRIGATION PROJECT Mehmet O?UZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structures and Irrigation Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Mevlüt BEYRİBEY 1994, Page: 87 Jury: Assoc. Prof. Dr. Mevlüt BEYRİBEY Prof. Dr. Mehmet KARA Assoc. Prof. Dr. M. Ali TOKGÖZ This study was carried out to monitor and evaluate the water use of Gökçeada Irrigation Project. For this purpose field application efficiency, farmers capability to determine when to irrigate, planning and evaluation of irrigation management, evaluation of pre-season irrigation planning and the effecting factors for irrigation ratio were investigated. CROPWAT computer programme was used in the subjects related to irrigation management. KEY WORDS: Irrigation performance, monitoring, evaluation, irrigation scheme, water application efficiency, irrigation management, irrigation scheduling, CROPWAT.