Broyler karma yemlerine katılan enzim kompleksinin besi performansına etkileri üzerine bir araştırma
Effects of the enzyme complex supplemente to broiler diets on fattening performance
  1. Tez No: 35020
  2. Yazar: FİSUN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN YELDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Arpa+buğdaya dayalı rasyonlara katılan enzim komp leksi Roxazyme-G ' nin etkisini araştırmak üzere etlik pi liçlerle 7 hafta süren bir besi denemesi yürütülmüştür. Denemede 4 farklı karma yem hazırlanmıştır. 1. grupta mısıra dayalı karma yem, 2. grup t a ise arpa+bugday temeline dayalı karma yem kullanılmıştır. 3. ve 4. gruplara da arpa+bugday temeline dayalı karma yemler verilmiş olmakla birlikte 3. grubun karma yemine 100 ppm.. 4. grubun karma yemine ise 200 ppm enzim katılmıştır. 7. hafta sonunda grupların ortalama canlı ağırlıkla rı sırasıyla 1844.1, 1741. 9, ' 1761. 3 ve 1836. l'gr.; 0-7 haftalık tüm deneme döneminde canlı ağırlık artışları 1795.1, 1692.8, 1712.4 ve 1786.8 gr. ; toplam- -yem tüketim leri 3573, 3987, 3997 ve 3770 gr. ; 1 kg canlı ağırlık ar tışları için yem tüketimleri ise 1.990, 2.265, 2.345 ve 2.250 kg bulunmuştur, incelenen bu ölçütler bakımından gruplar arasında istatistiki bakımdan önemli farklılıklar saptanmamıştır. Hayvanların deneme bitiminde kesilmelerinden sonra karkas ağırlıkları gruplara göre sırasıyla 1291.1, 1225.8, 1239.2 ve 1308.5 gr.; ve karkas randımanları % 70.16, 70.25, 70.38 ve 71.29 olarak bulunmuştur. Gruplar arasında önemli farklılıklar elde edilmemiştir. 0-7 haftalık tüm besi döneminde 1 kg, canlı ağırlık artısı için gruplardaki yem maliyeti sırasıyla 5594, 6190, 6174 ve 5883 TL olarak bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Broyler, karma yem, mısır, arpa, buğday, enzim, canlı ag-ırlık.yem tüketimi «yem den yararlanma, karkas ağırlığı, karkas randımanı,mal iyet, Roxazyme-G.
Özet (Çeviri)
an experimet was conducted with broiler chicks for 7 weeks to investigate the effects of the supplementation of Roxazyme-G enzyme to barley+wheat diets. Four different diets were used in the experiment. Tne chicks in the i st group were fed corn-based diets ant those in the 2 nd group barley + wheat-based diets. The animals in the 3 rd and 4 th groups were fed the barley+wheat-based diets, but these diets supplemented with enzyme at the levels of 100 and 200 ppm, respectively. At the end of the experiment average live weights of the groups were found as 1841.1, 1741.9,1761.3 and 1836.1 g; live weight gains as 1795.1, 1692.8, 1712. 4 and 1786.8 g; total feed cosumptions as 3574, 3987, 3997 and 3770 g; and feed conversions as 1.990, 2.365, 2345 and 2.250, respectively. The differences among the groups were not found statistically significant for these criteria. In regard to slaughter results, the carcass weights were 1294.1,1225.8,1239.2 and 1308.5 g and the carcass out puts were 70.16, 70.25, 70.38 and 71.29 % for the groups, respectively. The differences among the groups were not found significant. Feed costs of 1 kg live weight gain were calculated as 5594, 6190,6174 and 5883 TL durig the 0.7 weeks period. Key Words : Broi ler, Diet, corn, barley, wheat, enzyme, live weight, feed consumption, feed conversion, carcass weight, carcass output, feed cost, Roxazyme-G.