Ankara'da farklı sosyo-ekonomik düzeydeki yaşlıların beslenme durumları ve bunu etkileyen bazı faktörler üzerinde bir araştırma
A Study on the nutritional status of elderly people from different socio-economic levels living in Ankara and some factors affecting this
- Tez No: 35018
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırma, farklı sosyo-ekonomik düzeydeki 60-74 yaş grubundaki bireylerin beslenme durumları ve bunu etkileyen bazı faktörleri incelemek amacı ile yapılmıştır. Araştırmaya alman deneklerin % 57.33'ü 60-64, % 26.43'ü 65-69 ve %16.24'ü 70-74 yaşlarındadır. Deneklerin % 48.41'i ilkokul, % 21.65'i orta öğrenim, % 10.51'i üniversite çıkışlıdır ve % 19.43'ü ise okuma yazma bilmemektedir. Deneklerin çoğunluğu enerji, protein, kalsiyum, A vitamini ve niasini' önerilen miktarların altında, hemen hemen yansı kadarı ise demir, Bx vitamini ve B2 vitamini yetersiz ve sınır düzeyde tüketmektedir. Deneklerin çoğunluğu C vitaminini yeterli ve aşırı düzeyde; hayvansal proteini normal düzeyde tüketmektedir. Yapılan istatistiksel analiz sonucu eğitim durumunun enerji, protein ve demir tüketimine etkisi önemsiz (P> 0.05), kalsiyum tüketimine etkisi önemli (P< 0.05) bulunmuştur. Ailedeki birey sayısının enerji, protein, kalsiyum ve demir tüketimine etkisi önemsiz (P>0.05), yaşam durumunun ise protein tüketimine etkisi önemli (P < 0.05), enerji, kalsiyum ve demir tüketimine etkisi önemsiz (P > 0.05) bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Yaşlı birey, sosyo-ekonomik düzey, enerji, besin öğeleri, eğitim düzeyi
Özet (Çeviri)
This research was conducted to study the nutritional status of 60-74 years old individuals from various socio-economical levels and some of the factors affecting this. 57.33 %, 26.43 % and 16.24 % of the subjects were 60-64, 65-69 and 70-74 years old respectively. 48.41 % of the subjects were primary school graduates, 21.65 % of them were middle school graduates while 10.51 % were university graduates. The ratio of the ignorent subjects was 19.43 %. Majority of the subjects consumed energy, protein, calcium, vitamin A and niacin below the recommended dietary allowances while nearly half of their iron, thiamin, riboflavin intakes were not sufficient or were on the limit. Majority of the subjects consumed ascorbic acid sufficiently or excessively. Animal protein intake was found to be in normal level. Statistical analysis determined that educational level effected energy, protein and iron consumption insignificantly (P> 0.05), while its effect on calcium intake was statistically significant (P< 0.05). Family size was determined to be insignificant on energy, protein, calcium and iron consumption (P > 0.05) and the impact of life style on protein intake was statistically significant (P< 0.05), while its effect on energy, calcium and iron consumption was insignificant (P > Ü.05). KEY WORDS: Elderly people, socioeconomic level, energy, nutrients, educational level