Değişik muhafaza yöntemlerinin havucun muhafaza süresi üzerine etkileri
The Effects of different storage methods on the storage life of carrots
- Tez No: 35022
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. RUHSAR YANMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1994
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırmada, 5 farklı muhafaza yönteminin (0°C'de (S), soğutucusuz depoda (Sz), toprağa gömme (TG), kuma gömme (KG) ve toprakta bırakma (T)) havucun muhafaza süresi üzerine etkileri araştırılmıştır. Muhafaza süresince 1 ay aralıklarla havuçlarda fiziksel (ağırlık kaybı, filizlenme, köklenme, yarılma, koflaşma ve görünüş) ve kimyasal (kuru ağırlık (KA), suda eriyebilir toplam kuru madde (SETKM), titrasyon asitliği (TA), tad ve karoten) analizler yapılmıştır. Deneme sonucunda havuçlar; T, S ve Sz yöntemlerinde 3 ay; KG ve TG yöntemlerinde ise 6 ay süreyle muhafaza edilebilmiştir.Deneme süresince S ve Sz yöntemlerinde su kaybı sonucunda koflaşmanın ve ağırlık kaybının arttığı, 3 ay sonunda ortalama olarak bu oranların sırasıyla %100 ve %50 olduğu belirlenmiştir. TG ve KG yöntemlerinde muhafaza süresince filizlenme ve köklenme oranının artış gösterdiği görülmüştür. 5. ay sonunda filizlenme oram KG ve TG yöntemlerinde %76.2 ve %90.5, köklenme oranı da %19.1 ve %23.8 olarak bulunmuştur. Araştırma sırasında, TG yönteminde Ocak ve Şubat aylarında toprağın donması nedeniyle söküm yapılamamıştır. Bu aylarda toprakta bırakılan havuçlarda dona bağlı olarak yarılma oram artmıştır (%76.2). S ve Sz yöntemlerinde muhafaza süresine bağlı olarak kuru ağırlık ve suda eriyebilir kuru madde artmış, diğerlerinde azalma göstermiştir. Yine tüm yöntemlerde muhafaza süresinin artışıyla TA artmış, karoten miktarı ise T, TG ve KG yöntemleri dışında azalmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Havuç, Daucus carota L., Muhafaza Yöntemleri, Ağırlık Kaybı, Filizlenme, Köklenme, Yarılma, Koflaşma, Görünüş, Kuru Ağırlık, Titreedilebilir Asit, Tad, Karoten.
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of 5 different storage methods such as at 0°C (CS), in ventilated store (VS), in the soil (S), in the sand (Sd) and in the field (F) on storage life of carrots were investigated. At the end of this research, it was determined that carrots can be stored in CS, VS and F, as long as three months. On the other hand, Sd and S prolonged this period to 6 months. Some physical measurements such as weight loss, sprouting, rooting, cracking, softening and appearance, and chemical analysis such as dry weight, total soluble solids, titratable acidity, flavour and carotene were carried out throughout the experiment. During the experiment, softening and weight loss become prominent due to the water loss in CS and VS methods which were recorded as 100% and 50%, respectively. Three months after harvest, sprouting and rooting increased in S and Sd methods during the storage. At the end of fifth month's of storage sprouting rate in Sd and S were determined as 76.2% and 90.5%, respectively. On the other hand, rooting was 1 9 JL%and 23^%iriJhese4wcLStQrage^ methods. In S methods, roots could not be taken out of the soil in January and February because of the frost. In these months cracking of the roots, in F storage method was intensive (76.2%), as a result of the frost while dry weight and total soluble solids gradually increased in CS and VS methods, a decline was determined in other methods during the storage period. In all storage methods, titratable acidity increased with an increase in storage period. On the other hand, carotene content showed a decrease in all methods except F, S and Sd during storage period. KEY WORDS: Carrot, Daucus carota L.. Storage Methods, Weight Loss, Sprouting, Rooting, Cracking, Softening, Appearance, Dry Weight, Total Soluble Solids, Titratable Acidity, Flavour, Carotene