Bazı küspelerin ruminantlar için metabolik enerji değerleri üzerinde bir araştırma
A research on the ruminant metabolizable energy values of some seeds
- Tez No: 35021
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ZİNCİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu araştırmada, ayçiçeği tohumu küspesi, soya küspesi ve pamuk tohumu küspesinin ınetabolik enerji değerleri araştırılmıştır. Araştırmada, in vitro yöntemlerden kesif yemler yöntemi uygulanmıştır. (D'orleans et al 1980). Denemede ayçiçeği tohumu küspesinden 4, soya küspesi, ve pamuk tohumu küspesinden ise 5 numune alınmirs, metabolik enerji değerleri hesaplanarak bu küspeler arasında farklılık olup olmadığı incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre organik maddenin sindirilebilirlik delerleri ve inetabolik enerji delerleri için gruplar arası varyans analizinde ayçiçeği tohumu küspesi ile pamuk tohumu küspesi arasındaki farklılıkların istatistiksel olarak önemli olmadığı saptanmıştır,. bu küspeler ile soya küspesi arasındaki. varyans analizinde ise farklılık önemli bulunmuştur ( P/ 0.01). ANAHTAR KELİMELER : İn vitro, ayçiçeği tohumu küspesi, soya küspesi, pamuk tohumu küspesi metabolik enerji
Özet (Çeviri)
In this research, the metabolizable energy values for ruminants of sunflower seed oil meal, cotton seed oil meal and soybean oil meal were investigated. In the research, the concentrate feeds method (D' Orleans et al 19c0) was applied as“in vitro”method. It was provided 4 sunflower seed oil meal,4 soybean oil meal and 5 cotton seed oil meal samples to analyse and to colculate their metabolizable energy values for ruminants. According to the research results, the differences bet ween sunflower seed oil meal and cotton oil meal in the po int of, views of their organic matter digestibilities ana metabolitable energy values were not significant, while the dif f erencesf or same criterions between soybean oil meal and other oil seed meals were significant (?< O.CI). KEY "70EDS: In vitro, sunflower seed oil meal, soybean oil meal, cotton seed oil meal, metabolizable energy