Bireylerin kariyer hedeflerinin oluşumu ve hedefleri belirleyen faktörler
Establishment of the individual's career goals and factors that determine the goals
  1. Tez No: 350227
  2. Yazar: SENEM TEMİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
İnsan Kaynakları Yönetiminin en önemli konularından biri olan ?Kariyer Yönetimi? kavramı; organizasyonun ve bireyin hedeflerini bütünleştirerek, bireye kariyerini geliştirmesi konusunda destek verir. Bireyler bu kariyer hedeflerini belirlerken bazı faktörlerden etkilenirler.?Bireylerin Kariyer Hedeflerinin Oluşumu ve Hedefleri Belirleyen Faktörler? başlığını taşıyan bu çalışmanın teorik kısmında, kariyer kavramı, kariyer yönetimi, kariyer planlama ve kariyer geliştirme kavramları açıklanmış, son bölümde ise bireylerin kariyer hedeflerinin oluşum süreci ve bu süreçte hangi faktörlerin etkili olduğu araştırılmıştır.Araştırma, Yapı Kredi Eğitim Tesislerinde eğitime gelen kurum çalışanlarına anket yöntemi ile ulaşılarak kariyer hedeflerinin belirleyici faktörlerin tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır.Organizasyonların başarısının temel unsurlarından biri olan bireylerin, kariyer yaşamı boyunca birbirinden farklı amaçları olabilir. Bazıları mesleklerinde ilerleyebilmek için çalışırken bazıları da daha fazla para kazanmak için çalışır. Daha fazla saygınlık, daha yüksek statü, prestij ve kişisel gelişim de bu amaçlardan bazılarıdır. Bireyler meslek seçimi yaparken ve hedeflerini belirlerken kendisi için en önemli kriterleri göz önünde bulundurarak bu amaca yönelik faaliyetlerde bulunur.Organizasyonlar küresel gelişim ve değişimlere ayak uydurabilmek ve rekabet fırsatı yakalayabilmek için, çalışanlarının bilgi ve becerilerinin gelişimine, verimliliğine önem vermeli, onlara gelişimleri konusunda yol göstererek destek olma yoluna gitmelidir. Çalışanların amaçları organizasyonun amaçlarıyla uyumlaştırılabildiği sürece çalışanlardan alınan verimlilik seviyesi yükselir ve organizasyonu başarıya götürür.
Özet (Çeviri)
?Career Management? concept, one of the most important issues in Human Resources Management, supports the individual in developing his/her career by integrating the organization?s and the individual?s goals. Individuals are affected by certain factors as they are determining these career goals.This study, which is titled as ?Establishment of the Individual?s Career Goals and Factors that Determine the Goals?, consists of theoretical knowledge and practical research. In the theoretical part; the career concept, career management, career planning, and career development concepts are explained and in the last section the process of individuals? career goal establishment and the factors that affect this process are researched.The research is carried out by taking a poll of the employees who attended the training at the Yapı Kredi Training Center so as to determine the factors that designate career goals.Individuals who are one of the main aspects of the organizations? success may have different objectives throughout their careers. While some of them work for advancing in their profession, the others work for gaining more money. Obtaining more respect, higher status, prestige, and personal development are some of these objectives, as well. When they are choosing their professions and determining their goals, individuals take steps directed at these objectives by taking the criteria that are important for them into consideration.Organizations should attach importance to development of their employees? knowledge and skills and their efficiency, and support employees by guiding their developments to be able to adapt to global developments and changes and gain competitive advantage. As long as the employees? objectives are compatible with organization?s objectives, the efficiencies of the employees increase, and this in turn ensures the success of the organization.