İlköğretim dördüncü sınıf beden eğitimi dersinde geleneksel ve yapılandırmacı öğretim yaklaşımlarının öğrencilerin kaba motor becerilerinin gelişimine etkisi
In fourth grade primary eucation physical education lessons the effects of traditional and constructivist teaching approach to students' gross motor skill development
- Tez No: 350226
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZBAY GÜVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Araştırmada; 2006?2007 Eğitim-Öğretim yılında Kütahya İlinde Dumlupınar ve Şeker İlköğretim okullarındaki dördüncü sınıf öğrencilerinin Beden Eğitimi Derslerinde Geleneksel ve Yapılandırmacı Öğretim Yaklaşımlarının Öğrencilerin Kaba Motor Becerilerinin Gelişimlerine Etkisi incelendi.Araştırma verileri Dale Ulrich tarafından geliştirilen kaba motor beceri gelişim testi ile elde edildi. Araştırmada Kütahya ilinde eğitim gören ilköğretim dördüncü sınıf Türk öğrencilerine güvenirlik çalışmaları yapıldı. Araştırmada deney ve kontrol gruplu araştırma deseni kullanıldı.Araştırmaya 2006?2007 Eğitim-Öğretim yılında Kütahya ilinde Dumlupınar ve Şeker ilköğretim okullarında eğitim gören dördüncü sınıf öğrencisi toplam 239 öğrenci katıldı.Araştırma sonucu elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS istatistik paket programından yararlanılarak analiz edildi. Araştırma sonuçlarının değerlendirilmesinde Bağımsız örnekler t-testi kullanıldı ve anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edildi.Araştırma sonuçlarına göre; Yapılandırmacı yaklaşım ile işlenen beden eğitimi derslerinde, Geleneksel yaklaşım ile işlenen beden eğitimi derslerine göre örneklem grubunda yapılandırmacı yaklaşım ile ders işlenen grubun lokomotor, obje kontrol ve toplam beceri test değerlerinin geleneksel yaklaşım ile ders işlenen gruptan anlamlı düzeyde farklı olduğu gözlendi. Araştırma sonucunda yapılandırmacı yaklaşım ile işlenen beden eğitimi derslerinin geleneksel yaklaşıma göre işlenen beden eğitimi derslerine göre ilköğretim dördüncü sınıf beden eğitimi dersinde öğrencilerin kaba motor becerilerini geliştirmede daha etkin bir yaklaşım olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study; fourth-grade students who educated in Dumlupınar and Şeker elementary schools in physical education lessons in 2006-2007 education term was examined gross motor development with Constructivist and Traditional teaching approach.Research datas were gained with Test of Gross Motor Development Test by Dale Ulrich developed. In this study to Turks students have made reliability analyze.To study; fourth-grade students who in 2006?2007 education term educated in Dumlupınar and Şeker Elementary schools in Kütahya was included total 239 students.To research results gained datas were analyzed on computer by to benefit from SPSS statistical programme. To evaluation research results was used Independent Sample t-test and significant level was accepted with 0,05.According to research results; to constructivist and traditional teaching approach in physical education lessons; educated group that studied with constructivist teaching approach have seen significant level to educated group that studied with traditional teaching approach in locomotor, object control and total values. In result of this study, physical education lessons that studied with constructivist teaching approach according to traditional teaching approach was determined that in fourth grade elementary physical education lesson is more effective teaching approach in order to develop gross motor skill of students