Dalga denklemi ve titreşim hareketleri
Wawe equation and vibration motions
  1. Tez No: 35024
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DALGA DENKLEMİ ve TİTREŞİM HAREKETLERİ Ayşegül ÇETİNKAYA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Abdullah ALTIN 1994, sayfa : 166 Jüri : Prof. Dr. Abdullah ALTIN Prof. Dr. Şeref MİRASYEDİO?LU Doç. Dr. Kerim KOCA Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, önce başlangıç ve sınıf koşullan ile birlikte bir boyutlu dalga denklemi hakkında bazı bilgiler verilmiştir. Daha sonra değişkenlerin ayrılması metodu ile başlangıç ve sınır koşullan altında dalga denkleminin çözümü değişik örneklerle açıklanmıştır. İkinci bölüm, değişik tipden fiziksel olayların incelenmesi sonucu ortaya çıkan dalga denklemini içeren problemlerin çözümlerinin elde edilmesine ayrılmıştır. Üçüncü bölümde, D'Alembert formülü ele alınarak bu formülün fiziksel uygulamaları üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde, Laplace dönüşümü ve özellikleri kullanılarak düzgün iletim hattı problemlerinin çözümleri elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Dalga denklemi, dalga sayısı, dalga hızı, frekans, dağınımlı dalga, sönümlü dalga, değişkenlerin ayrılması metodu, Sturm-Liouville problemi, özdeğerler, özfonksiyonlar, süperpozisyon prensibi, potansiyel hız, radyal hız, direnç, kapasite, kaçak iletkenlik, akım, voltaj.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis WAVE EQUATION and VIBRATION MOTIONS Ayşegül ÇETİNKAYA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mathematics Supervisor: Prof. Dr. Abdullah ALTIN 1994, Page: 166 Jury : Prof. Dr. Abdullah ALTIN Prof. Dr. Şeref MİRASYEDÎO?LU Assoc. Prof.Dr. Kerim KOCA This thesis consists of four chapters. In the first chapter, some informations about one dimensional wave equation with the initial and boundary conditions are given. Then, for illustration, by using the method of separation of variables the solution of wave equation under the initial and boundary conditions is explained. The second chapter is devoted to the solutions of the problems involving wave equation which correspond to several physical applications. In the third chapter, some physical applications of D'Alembert formula are given. Finally, in the fourth chapter, the solutions of the uniform transmission line problems are obtained by using the Laplace transforms and properties. KEYWORDS : Wave equation, wave number, wave velocity, frequency dispersive wave, damped wave, the method of separation of variables, Sturm-Liouville problem, eigenvalue, eigenfunction, principle of superposition, potential velocity, radial velocity, resistance, capacity, leakage conductance, current, voltage.