IMF'nin küresel mali krizle birlikte değişen rolü ve Türkiye
IMF's changing role with the global financial crisis and Turkey
  1. Tez No: 350240
  2. Yazar: EKREM SÖYLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT YALÇINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
IMF'nin küresel mali sistemi gözetlemedeki merkezi rolü, 2007 yılında başlayan ve küresel bir boyut kazanan kriz süreci ile sorgulanmaya başlamıştır. Yakın tarihin en derin ekonomik krizinin ardından IMF, yeniden bir yapılanma sürecine girmiş ve uluslararası finansal sistem içerisindeki rolü giderek artmıştır. Kredi operasyonları, gözetim fonksiyonu ve diğer faaliyetleri ile birlikte Fon'un yönetim yapısı, işleyişi ve üyelerin IMF karar alma sürecine katılımı gibi hususlarda önemli reformlar gerçekleştirilmiştir.Bu çalışma ile, küresel ekonomik krizin ardından IMF'de meydana gelen yeniden yapılanma süreci incelenmiş ve bahse konu sürecin Türkiye ekonomisi üzerindeki etkisi ele alınmıştır.Küresel krizin sebeplerini önceden tespit edememekle eleştirilen IMF, kriz yönetimi çerçevesindeki ilerlemelerin yanı sıra finansman ve gözetim fonksiyonlarında önemli reformlar gerçekleştirmiştir. Ayrıca, gerçekleştirilen kota, temsil ve yönetim reformları ile birlikte yönetim yapısının daha da adil bir yapıya bürünmesi için çaba sarf edilmiştir.Bu süreçte, önde gelen bir yükselen piyasa ekonomisi olan Türkiye, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra kurulmuş olan ve o dönemin koşullarını yansıtan IMF'nin yapısında ve işleyişinde meydana gelen kapsamlı reformlardan önemli kazanımlar elde etmiştir.
Özet (Çeviri)
IMF?s central role in surveillance of global financial system was started to be questioned following the global economic crisis, which started in 2007 and evolved into a global nature. Following recent history?s most severe crisis, the IMF entered into a restructuring phase and its role in the international financial system increased. the IMF undertook important reforms regarding its governance structure, operations and members? involvement in the IMF?s decision making process, in addition to its credit operations, surveillance function and other operations.Via this study, restructuring process within the IMF right after the global economic crisis was analysed and the impact of the mentioned process on Turkish economy was examined.IMF, being criticized for not being able to determine causes of the global crisis before it erupted, undertook important reforms in its financing and surveillance functions in addition to improvements in its crisis management framework. Besides, with the implemented quota, voice and governance reforms, efforts was exerted to reach a fairer representation in its governance structure.In this process, Turkey, a prominent emerging market economy, reaped the fruits of comprehensive reforms implemented in the IMF?s structure and operations that represent conditions of the Second World War.