UMS 2 Stoklar Standardı uygulama örnekleri ve Türk vergi mevzuatı karşısındaki durumu
IAS 2 Stock-Standard practices and that the status of Turks in the face of
  1. Tez No: 350239
  2. Yazar: ŞEYDA KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. KAMİL BÜYÜKMİRZA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Küreselleşen dünyada ticaret uluslar arası boyut kazanmıştır bu da muhasebede tüm dünyada ortak bir dil kullanmayı zorunlu hale getirmiştir ki bu ortak dil uluslararası finansal raporlama ve muhasebe standartlarıyla oluşmuştur. Uluslar arası muhasebe standartlarıyla muhasebeye dünya çapında ortak bir dil getirilmiş ve finansal tablo kullanıcılarının daha fazla ve doğru bilgiye ulaşmaları sağlanmıştır.Bu çalışmanın birinci bölümünde stoklar standardına açıklama getirilmiş ve uygulama örnekleri verilmiştir. İkinci bölümde stoklar ve değerleme işlemlerinin Vergi Usul Kanunu açısından değerlendirilmesi ve UMS 2 Stoklar Standardı ile Vergi Usul Kanunu arasındaki farklılık ve benzerliklere değinilmiştir. Üçüncü bölümde 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu açısından stok değerleme işlemleri ve dördüncü bölümde Sermaye Piyasası Kurulu açısından mali raporlama ve stok değerleme konusu açıklanmıştır.6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ile işletmelere, TMSK' nin yayımlaşmış olduğu standartlara bire bir uyumun hükmedildiği ve bu sayede işletmelerin mali rapor hazırlamada muhasebe standartlarına bir adım daha yakınlaştırıldıkları söylenebilir.Sermaye Piyasası Kurulunun yayımlamış olduğu XI seri nolu 1 ve 29 sıra nolu tebliğlerde TMSK' nin yayımladığı muhasebe standartlarına uyum sağlama amacında bulunulduğu açıkça görülmektedir.Vergi Usul Kanunu incelendiğinde TMSK' nin yayımladığı standartlar ile her hangi bir uyum içerisinde olmadığı görülmektedir. Bu da finansal rapor düzenleyicilerini zor durumda bırakıp vergi kanunu ve standarda uyum ihtiyacı gereği artı bir emek harcanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle Vergi Usul Kanunu'nda da Türk Ticaret Kanununda olduğu gibi kısa zaman içerisinde önemli değişikliklerin yapılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Muhasebe bir bilgi sistemi olduğuna göre muhasebe ve finansal raporlama standartları ile daha doğru ve ayrıntılı bilgi üretildiği için işletmelerin muhasebe standartlarına uygun muhasebeleştirme yapmaları ve finansal tablolarını standartlara göre hazırlamaları teşvik edilmeli bunun için yapılması gereken çalışmalara hız verilmelidir.Anahtar Sözcükler1.Uluslararası Muhasebe ve Finansal Raporlama Standartları,2.UMS/TMS,3.Stoklar.
Özet (Çeviri)
Trade has gained an international dimension in a globalizing world. And so, a common language to use in accounting, which has become mandatory which consist of the common language international financial reporting and accounting standards. International accounting standards, accounting and financial statement users around the world brought to a common language to reach more and accurate information is provided.Stocks in the first part of this study was brought to the standard description and application examples are given. In the second part of the tax procedure law inventories and valuation procedures to evaluate and Standard IAS 2 inventories discussed the similarities and differences between the tax procedural law .In the third part of the Turkish Commercial Law No. 6102 and the fourth section of the capital markets board in terms of operations in terms of stock valuation and stock valuation in financial reporting are explained.Businesses with the Turkish Commercial Law No. 6102 TASB of standards is published and provided one on one compliance with accounting standards in preparing financial reports so that businesses can be said that a step further.Capital Markets Board X1 serial number 1 and 29 as the number of issued communiques patriot is made clear in its aim of ensuring compliance with accounting standards.Examined the Tax Procedural Law TASB at the published standards are not in compliance with any. It is hard to leave the regulators of the financial report due to the need for compliance with tax laws and standards, plus a labor leads to waste.For this reason, the Turkish Trade Law, Tax Procedure Law, as well as significant changes should be done within a short time has been concluded.Accounting is an information system according to the accounting and financial reporting standards and accounting standards for companies produced more accurate and detailed information to make appropriate accounting and financial statements should be encouraged to prepare for it to be done according to the standards should be accelerated.Key Words1.International Accounting and Financial Reporting Standards,2.IAS / TAS,3.Stocks.