Tohumluk yumru büyüklüğünün yerelmasının verim ve bazı özelliklerine etkileri
- Tez No: 35027
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TOHUMLUK YUMRU BÜYÜKLÜ?ÜNÜN YERELMASININ (Heliarıthus tuberosus L.) VERİM VE BAZI ÖZELLİKLERİNE ETKİLERİ TÜLAY ÇELİK ( ÖZÜNLÜ ) Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman >“ Prof. Dr. Neşet ARSLAN 1994, Sayfa : 42 Jüri : Prof. Dr. Neşet ARSLAN : Doç. Dr. Nilgün BAYRAKTAR : Doç. Dr. Hüseyin KOÇ 8u araştırma, Ankara koşullarında, Tohumluk Yumru Büyüklüğünün Yerelmasmm (Helianthus tuberosus L.) Verim ve Bazı özelliklerine Etkilerini belirlemek amacı ile Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünde, 1993 yılında yapılmıştır. Araştırma materyali olarak yerelmasının iri (40-45 g), orta (20-25 g), küçük (10-15 g) boy tohumlukları kullanılmıştır. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre 17 Mart 1993 tarihinde kurulmuştur. Vejetasyon dönemi tüm bakım işlemleri yerine getirilip, hasat Ekim ayının son haftası içinde yapılmıştır. Denemeden elde edilen sonuçlar aşağıdaki gibi özetlenmiştir.11 Çıkış : îr i (40-45 g), orta (25-30 g), küçük (10-15 g) yumrularda çıkış % 100 olmuştur. îlk çıkış iri yumrulu bitkilerde görülmüştür. Bitki Başına Ana Sap Sayısı : 1.35-1.78 cm arasında değişmiş, iri yumrulu bitkilerin ana sap sayısı, orta ve küçük yumrulu bitkilerin ana sap sayısına oranla daha fazla olmuştur. Bitki Boyu : 156.20-211.75 cm arasında değişmiş, iri yumrulu bitkilerin boyu diğerlerine göre daha uzun bulunmuştur. Bitki Başına Yumru Sayısı ”? 23.90-29.38 adet arasında değişmiş, iri yumrulu bitkilerin yumru sayısı orta ve küçük yumrululara göre daha fazla olmuştur. Bitki Başına (Ocak) Yumru Verimi : 632.30-670.09 g arasında değişmiştir. 8itki başına yumru veriminde, istatistik! bir fark görülmemiştir. Ortalama Yumru Ağırlığı : 22.92-29.15 g arasında değişmiştir. îri yumrulu bitkilerin ortalama, yumru ağırlığı diğerlerinden daha fazladır. Yumru Verimi : Yumru verimi 2605.8-2850.0 kg/da arasında değişmiş ancak konular arasında yumru verimleri bakımından istatistik! olarak bir fark bulunmamıştır. Sap verimi : Sap verimi 15441-16609 kg/ha arasında değişmiştir. Sap verimi bakımından yumru iriliklerine göre istatistik! bir fark bulunmamıştır. Yumru Boylaması : Oransal olarak iri yumrulu bitkiler daha fazla küçük yumru meydana getirmektedir. Küçük yumrulu bitkiler de iri yumru meydana getirmektedirler. Kuru Madde Oranı : % 25.56-26.16 arasında değişmiştir. Kuru madde oranı bakımından yumru iriliklerine göre istatistik! bir fark bulunmamıştır. ANAHTAR KELİMELER : Yerelması, tohumluk yumru büyüklüğü (ağırlığı), çıkış, stolon, yumruIll gelişimi, ana sap sayısı, bitki boyu, yumru sayısı, yumru verimi, ortalama yumru ağırlığı, sap verimi, kuru madde oranı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECTS OF THE WHEIGHT OF SEED TUBER ON THE YIELD AND OTHER CHARACTERS OF JERUSALEM ARTICHOKE Tülay ÇELÎK (ÖZÜNLÜ) Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor : Prof. Dr. Neşet ARSLAN 1994, Page : 42 Jury : Prof. Or. Neşet ARSLAN : Assoc. Prof. Dr. Nilgün BAYRAKTAR : Assoc. Prof. Dr. Hüseyin KOÇ This research was carried out to determine the effects of the weight of seed tuber on the yield and other characteristics of Jerusalem artichoke (Helianthus tuberosus L.) under Ankara conditions at the Faculty of Agriculture, University of Ankara in 1993. As research material the big-sized (40-45 g), middle-sized (20-25 g) and small-sized (10-15 g) seeds of Jerusalem Artichoke (Helianthus tuberosus L.) were used. Field trial was established in randomized block design. Cultural practises were made in the vegetation period and harvesting was done in the last week of October. The results were found as summer ized below : Emergence : It was occured in 100 % at the big- sized (40-45 g), middle-sized (25-30 g) and small-V sized (10-15 g) tubers. The first appearence happened in big-sized tubers. Main Stem Number Per Plant : It ranged between 1.35 cm and 1.78 cm, and main stem number of plants which have big-sized tubers were more than main stem number of plants which have middle-sized and small-sized tuber. Length of Plant : It ranged between the 156.20 cm and the 211.75 cm and the plant which has big-sized tuber was found longer than the others. Tuber Number Per Plant : It ranged between the number of 23.90 and 29.38. The tuber number of plant which has big-sized tuber was more than the others. Tuber Yield Per Plant : It ranged between 632,3 and 670.09. There was not any statistical difference according to the productivity of tuber per plant. Mean of Tuber Wheight : It ranged between 22.92 gr and 29.15 gr. The average tuber weight of plants which have big-sized tuber was more than the others. Tuber Yield : It ranged between 26058 kg/ha and 28500 kg/ha but there was not any statistical difference according to the tuber yield. Stem Yield.? It ranged between 15441 kg/ha and 16609 kg/ha. There was not any statistical difference at the stem yield according to tuber-sizes. Tuber Size : Proportionally, plants which have big- sized tubers produce smaller-sized tubers. The plants which have small-sized tuber produce big-sized tuber. Dry Matter Ratio : It ranged between the proportion of 25.56 % and 26.16 %. There was not any statistical difference according to the proportion of dry matter.VI KEY WORDS : Jerusalem artichoke ( Helianthus tuberosus L.), weight of seed tuber, emergence, stolon, tuber development, main stem number, length of plant, tuber number, tuber yield, mean of tuber weight, stem yield, dry matter ratio.