Firmaya özgü riskin İMKB'de araştırılması ve analizi
Investigating and analysing of idiosyncratic risk in ISE
  1. Tez No: 350279
  2. Yazar: SEMRA BANK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN DAĞLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Sistematik olmayan riskin bir bileşeni olarak firmaya özgü risk, finansal varlık fiyatlandırmasında yaygın olarak kullanılmakta olan FVFM tarafından ihmal edilmektedir. Ancak, FVFM'nin aksine, firmaya özgü riski varlık fiyatlandırmasına dahil eden varlık fiyatlandırma modelleri de mevcuttur. Bu paralelde, literatürde yapılmış olan çok sayıdaki çalışma da ortaya koymuş oldukları sonuçlar itibariyle bu risk bileşeninin önemini doğrulayıcı niteliktedir.Bu çalışmanın amacı firmaya özgü riskin İMKB'deki dönemsel hareketlerinin ortaya koyularak, literatürde yer alan öneminin İMKB'de araştırılmasıdır. Bu amaçla, Ocak 1999-Aralık 2008 döneminde İMKB Ulusal Pazar'da işlem gören tüm hisse senetlerinin günlük getirileri aylık örnek varyanslarını oluşturmak üzere analiz kapsamına alınmıştır. Firma volatilitesinin tahmini açısından Campbell ve diğerleri (2001)'in geliştirmiş olduğu ?Bölümlere Ayırma Yaklaşımı? takip edilmiştir. Bu yaklaşım, sektör ya da firmalar için kovaryans veya beta tahminine gerek duyulmadan hisse senedi volatilitesinin piyasa, sektör ve firma düzeyi volatilite bileşenlerine ayrışımına imkan vermiştir. Söz konusu ayrışım sonucu elde edilen aylık zaman serileri ve hareketli ortalama grafikleri örnek döneminde firma volatilitesinin piyasa ve sektör volatilitelerine göre daha yüksek ortalamada seyrettiğini göstermiş olup, bu durum firma volatilitesinin bir firmanın toplam volatilitesi içinde en önemli bileşen olduğu sonucuna ulaştırmıştır. Elde edilen bu sonuca ilave olarak ayrıntılı birçok analizin yapılmış olduğu çalışmada, son olarak, hisse senetlerinin yaş, fiyat ve büyüklük kriterleri altında gruplandırılması ile eski, düşük fiyatlı ve büyük firmaların yeni, yüksek fiyatlı ve küçük firmalara göre daha yüksek firma volatilitesine sahip olduğu ve ilk halka arz oranı büyük olan firmaların ilk halka arz oranı küçük olan firmalardan daha düşük ortalamada seyreden firma volatilitesine sahip oldukları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Idiosyncratic risk as a component of unsystematic risk is omitted by CAPM which is commonly used in pricing of financial assets. However, contrary to CAPM, there are some asset pricing models which include idiosyncratic risk in asset pricing. On this basis, many studies in literature also confirm the importance of this risk component in terms of their results.The purpose of this study is to investigate the importance of idiosyncratic risk revealing the periodic movements of idiosyncratic risk in ISE, which is already determined in literature. For this purpose, daily returms of all stocks traded on ISE National Market during the period of January 1999 to December 2008 are included into the scope of analysis, to constitute monthly sample variance. ?Disaggregated Volatility Approach?, developed by Campbell and others (2001), is followed to estimate the firm volatility. This approach allows the decomposition of stock volatility to market, sector and firm-level volatility components, without any necessity of the estimation of covariances or betas for sectors or firms. The graphics of monthly time series and moving averages with this decomposition show that firm volatility is on average much higher than market and sector volatilities and this result implies that firm volatility is the most important component of the total volatility of an firm. In addition to this result, at the last stage of this study which has various detailed analyses, it is observed that when the stocks are grouped according to firm age, price and size at last stage, old, low-priced and large firms have higher firm volatility than young, high-priced and small firms and the firms which have high initial public offering ratio have on average much lower than those which have low initial public offering ratio.