Servikal disk hernilerinin cerrahi tedavisinde basit diskektomi ile diskektomi sonrası PEEK kafes yerleştirilerek füzyon yapılan hastaların uzun dönem sonuçlarının klinik ve radyolojik olarak değerlendirilmesi
The evaluation of long term clinical and radiologic results of the patients who were undergoing simple discectomy and discectomy and fusion with PEEK cage that are used for the surgical treatment of cervcal disc herniations
  1. Tez No: 350289
  2. Yazar: AKIN GÖKÇEDAĞ
  3. Danışmanlar: UZMAN Aİ ENDER OFLUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, 2008 ve 2009 yılları arasında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Nöroşirürji Kliniğinde servikal disk hernisi nedeniyle opere edilen 80 hasta retrospektif olarak incelendi. Bu dönemdeki tüm hastalardan, klinik bulgularla, radyolojik bulguları uyumlu tek mesafe anterior servikal diskektomi (ASD) ile anterior servikal diskektomi ve füzyon (ASDF) uygulanan, tek seviye disk hernisi olan olgular çalışmaya dahil edildi.Çalışmaya dahil edilen hastalardan 40'ına füzyonsuz anterior servikal disketomi; kalan 40'ına ise ise kafes sistemi ve osteoindüktif greft materyali (DBM, KOP) kullanılarak füzyonlu anterior servikal diskektomi uygulandı. Hastaların 43'i erkek, 37'i kadın olup, yaş ortalamaları 44,9'du. Semptomların süresi 2 ay ile 36 ay arasında değişmekteydi. İki grup arasında yaş ve cinsiyet açısından anlamlı istatistiksel farklılık mevcut değildi.Tüm hastalara preoperatif ve postoperatif geç dönem direkt grafiler çekildi. Hastaların operasyon öncesi BT, MRI, EMG tetkikleri de mevcuttu, postop iki yönlü servikal grafi, lateral servika fleksiyon ve ekstansiyon grafileri ile servikal BT `leri değerlendirildi.Servikal disk hastalığının en sık görüldüğü seviyeler C5-C6 (34 hasta) ile C6-C7 (34 hasta) olup bu iki mesafenin serideki toplam oranı %85'ti. Serideki tüm hastalara tek mesafe diskektomi yapıldı. Hastaların tümü postoperatif dönemdeki klinik sonuçları, Odom kriterlerine göre mükemmel, iyi, orta, kötü olarak değerlendirildi. ASDF grubunda mükemmel ve iyi sonuçların oranının, ASD grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek olduğu görüldü.Serimizde majör bir komplikasyon görülmedi. Görülen komplikasyonlar ise klinik sonuçları etkilemeyen, geçici, kısa süreli şikayetlerdi. Cerrahi nedeniyle mortalite görülmedi. Kullanılan greft materyalleri füzyon oranını arttırdığı gibi grefte bağlı oluşan komplikasyonların azalmasına da neden olduğu görüldü. Böylece, hastanede yatış süresinin azaldığı ve sosyal yaşamdaki kalitenin arttığı saptandı.Tüm hastaların preoperatif ve postoperatif direkt grafileri değerlendirilerek intervertebral disk mesafesi (ön-arka) ve foramen yükseklikleri ölçüldü. Elde edilen ölçümler istatistiksel testler kullanılarak değerlendirildi ve 0.05'ten küçük sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı olarak kabul edildi.ASD ve ASDF grubunlarındaki hastaların postoperatif direkt grafileri kullanılarak ölçülen bu parametreler, preoperatif değerleriyle kıyaslandı. Daha sonra ASD ve ASDF gruplarının sonuçları karşılaştırıldı. Sonuçta; füzyon uygulanan hastaların disk mesafesi ve foramen yüksekliğinin korunduğu hatta arttığı tespit edildi. ASD grubunda ise postoperatif mesafede çökme, foramende daralma, öne açılanma olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, between 2008 and 2009, Department of Neurosurgery of Bakirkoy Psychiatric and Neurological Diseases Hospital, 80 patients were operated due to cervical disc herniation were retrospectively analyzed. All patients in this period whose clinical findings were compatible with radiological findings and undergoing anterior cervical discectomy (ACD) for single level and the anterior cervical discectomy and fusion (ACDF) and who had single-level disc herniation were included to this study.Anterior cervical discectomy without fusion was applied to 40 patients included in the study, while the remaining 40 of the patients were underwent anterior cervical discectomy with fusion using one of the cage system or osteoinductive graft material (DBM, KOP). In this study, 43 of patients were male, 37 of them were female and mean age was 44.9 years. Duration of symptoms ranged from 2 months to 36 months. There was no statistical differences significantly between the two groups in terms of age and gender.Preoperative and postoperative plain radiographs in the late period were performed for all patients. The preoperative CT, MRI, EMG tests of patients were done. Preoperative two-direction cervical radiographs, lateral flexion and extension radiographs and cervical CT were evaluated.The most frequent levels of cervical disc disease were C5-C6 (in 34 patients) and the C6-C7 (in 34 patients) and total rate of these two distances was 85% in whole series. Single level discectomy was done for all patients in the stduy. Postoperative clinical outcomes of all patients were evaluated according to Odom criteria as excellent, good, fair, bad results. The rate of excellent and good results in the ACDF group were statistically higher than the results of ACD group.There was no major complication in our series. The seen complications do not affect clinical outcomes, temporary, short-term complains. There was no mortality due to surgery. It was seen that graft materials caused increase in the fusion rate and also a reduction in complications due to graft. Thus, the length of hospital stay was reduced and the quality of social life was increased.Preoperative and postoperative plain radiographs of all patients were evaluated and intervertebral disc height (ront and rear) and foraminal heights were measured. The obtained results were evaluated using statistical tests and values less than 0.05 was considered as statistically significant.These parameters were measured by using plain radiographs of the patients both in ACD and ACDF groups and these values were compared with the ones of preoperative plain radiographs.In conclusion, we detected that disc height and foraminal height of patients who underwent fusion were maintained or even increased. Within the ACD group, postoperative collapse in the operatin level, foramen narrowing and anterior angulation was suggested.