Servikal disk hernilerinde anterior enstrümantasyon endikasyonlarının incelenmesi
Examination of anterior instrumentation indications in cervical disc hernias
  1. Tez No: 497637
  2. Yazar: NECATİ KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİDAYET AKDEMİR, DOÇ. DR. MURAT TAŞKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
2001-2005 yılları arasında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Nöroşirürji Kliniğinde servikal disk hastalığı tanısıyla anterior servikal girişim uygulanan hastalardan 67 olgu bu çalışmaya dahil edildi. Hastalardan 25 olguya füzyonsuz anterior servikal diskektomi uygulandı. 31 olguya ise kafes sistemi, osteoindüktif greft materyali (DBM, KOP) , 11 olguya ise kafes sistemine ek olarak plak kullanılarak füzyonlu anterior servikal diskektomi uygulandı. Hastaların 30'u erkek, 37'si kadm olup, yaş ortalamaları tüm seri içinde 45 idi. Semptomların preoperatif ortalama süresi 13 aydı ve bu süre 1 ay ile 34 hafta arasında değişiyordu. ACD grubunda hastalığın preoperatif süresi ortalama 10 ay iken, ACDF grubunda hastalığın preoperatif süresi artalam 12 ay idi. Semptomların preoperatif süresi açısından, ACD ve ACDF grubundaki hastalar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (p>0.05). Hastaların tamamında görülen semptom sağ, sol veya her iki kol ağrısı idi. Kol ağrısına en sık boyun ağrısı eşlik ediyordu (hastaların %96'sında). Eşlik etme sırasma göre; hastaların %60'mda ekstremitelerde uyuşukluk, % 51'inde ekstremitelerdeki güçsüzlük, %0.04 oranıylada baş ağnsı kol ağrısına eşlik ediyordu. Klinik bulgulara göre hastalar 3 ayrı grupta ele alındı. Klinik olarak 55 (%82) hasta radikülopati , 1 (%1.49) hasta myelopati ile ve de 11 (%16.4) hasta myeloradikülopati mevcuttu. Tüm hastalara preoperatif, erken post op dönem, post op 6. ay ve post op 12. ay direk servikal 4 yönlü röntgenogramları çekildi. Hastaların operasyon öncesi servikal BT, MRI ve EMG tetkikleri de mevcuttu, ancak bu tetkikler çalışmaya dahil edilmedi.Olguların 44'ünde tek, 23'ünde ise iki mesafe fıtık mevcuttu. Her iki grupta da en fazla girişim uygulanan mesafenin C5-C6 olduğu görüldü. Bunu C6-C7 mesafesi takip ediyordu. Daha sonra sırasıyla C4- C5 ve C3-C4 mesafelerinin geldiği görülmekteydi. Disk hemisi tanısı konulup açılan mesafe sayısı 100 idi. Hastaların tümü post op dönemdeki klinik sonuçlarına göre Odom kriterlerine göre mükemmel, iyi, orta, kötü olarak değerlendirildi. ACDF grubunda mükemmel+iyi oranının daha yüksek olduğu görüldü. Serimizdeki hastalarda majör komplikasyon görülmedi. Oluşan komplikasyonlar klinik sonuçlan etkilemeyen kısa süreli şikayetlerdi. Cerrahi mortalitemiz olmadı. Kullanılan greft materyalleri füzyon oramnı arttırdığı gibi grefte bağlı oluşan komplikasyonlarm azalmasınada neden oldu. Serimizdeki tüm hastalann preop ve post op erken dönem, post op 6. ay ve 12. ay direkt servikal 4 yönlü röntgenogramları kullanılarak; intervertebral disk mesafesi, superior ve inferior end plate, foramen yükseklikleri, lordoz kaybı ve segmental açılanma ölçüldü. Elde edilen ölçümler istatistiksel testler (İstatistiksel incelemeler SPSS for windows 10.0 istatistik paket proğramı kullanıldı. Karşılaştırmalarda Student'st test, Ki-kare, Fisher Exact test ve Paired t test kullanıldı. P 0.05'den düşük değerler istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi.) kullanılarak değerlendirildi. ACD ve ACDF grublanndaki hastaların post op direkt grafıleri kullanılarak ölçülen parametler preop değerleriyle kıyaslandı. Son olarak ACD ve ACDF grublannın sonuçlan karşılaştırıldı. Çalışma sonunda füzyon uygulanan hastalann özellikle disk mesafesi ve foramen yüksekliğinin korunduğu hatta arttığı tespit edildi. Füzyon uygulanan hastalann post op takiplerinde bozulmuş olan servikal lordozlarımn düzeldiği görüldü. ACD grubunda ise post op mesafede çökme, foramende daralma ve ileri takiplerinde servikal lordozda kayıp olduğu bazı hastalarda ise öne açılanma olduğu görüldü. Sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı idi. Çalışmamızda servikal disk hastalığında uygun endikasyonlar dahilinde anterior diskektominin yanı sıra bir füzyon sistemi ve de greft materyali kullanmanın, post op dönemde kilinik olarak iyileşmeye, uzun dönemde radyolojik olarak da anlamlı ve olumlu değişimlere yol açtığım göstermek istedik. Literatürde halen anterior servikal diskektomide füzyon gerekliliği ve enstrümentasyon kullanımı tartışılmaktadır.Bu nedenle çalışmamızın sonuçlarının ileri dönemde yapılacak araştırmalara katkıda bulunması açısından anlamlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Between 2001 and 2005, 67 cases were included in the study of patients who underwent anterior cervical intervention in the 1st Neurosurgery Clinic of Bakırköy Mental and Neurological Disorders Education and Research Hospital. Fifty patients underwent unfractionated anterior cervical discectomy. In 31 cases, cage system, osteoinductive graft material (DBM, KOP) and 11 cases were treated with plate anterior cervical discectomy in addition to cage system. 30 of the patients were male, 37 were female and the mean age was 45 in the whole series. The mean preoperative mean duration of symptoms was 13 months and ranged from 1 month to 34 weeks. The preoperative duration of the disease was 10 months in the ACD group, whereas the preoperative duration of the disease in the ACDF group was 12 months. There was no statistically significant difference between ACD and ACDF groups in terms of preoperative duration of symptoms (p> 0.05). The symptom seen in all of the patients was right, left or both arm pain. Arm pain was most commonly accompanied by neck pain (in 96% of patients). Accompanied by the order; 60% of the patients were accompanied by numbness in the limbs, weakness in the limbs in 51%, and headache in arm pain in 0.04%. According to clinical findings, patients were treated in 3 different groups. Clinically, 55 (82%) patients had radiculopathy, 1 (1.49%) patients had myelopathy and 11 (16.4%) patients had myeloradiculopathy. All patients were preoperative, early post op period, post op 6 months and post op 12 months post cervical 4-way radiographs. There were cervical CT, MRI and EMG examinations before the operation, but these examinations were not included in the study. There were 44 cases of single and 23 cases of hernia. In both groups, it was seen that C5-C6 was the most intervening distance. This was followed by C6-C7. Then C4-C5 and C3-C4 distances appeared, respectively. The distance between the disc and the disc was 100. All of the patients were evaluated as excellent, good, moderate, and poor according to the Odom criteria according to the clinical results of the post-op period. The ACDF group showed excellent + good ratio. Major complications were not seen in our patients. The complications that occurred were short-term complaints that did not affect the clinical outcome. Surgery was not mortalite. The graft materials used increased the fusion rate and caused the graft-related complications to decrease. All patients in our series were preop and post op early period, post op 6 months and 12 months using direct cervical 4-way radiographs; intervertebral disc distance, superior and inferior end plate, foraminal heights, loss of lordosis and segmental angulation were measured. Student's test, Chi-square, Fisher Exact test and Paired t test were used in comparison, Statistical tests were used statistically (SPSS for windows 10.0 statistical package program was used. It was evaluated. Parameters measured using post op direct graphs of ACD and ACDF groups were compared with preop values. Finally, the results of ACD and ACDF groups were compared. At the end of the study, it was determined that the patients who applied the fusion, especially disk distance and foramen height, increased or even increased. It was observed that the cervical lordosis of the patients who applied fusion was improved in the post op follow-ups. In the ACD group, it was seen that post-op collapse, foraminal narrowing, and forward angulation in some patients with loss of cervical lordosis in advanced follow-up were observed. The results were statistically significant. In our study, we wanted to show that using a fusion system and graft material as well as anterior discectomy within the appropriate indications in the cervical disc disease leads to a significant improvement in long term radiologic and clinically significant changes in the post op period. The necessity of fusion of the anterior cervical discectomy and the use of instrumentation are discussed in the literature. Because of this, the results of our study will be meaningful in terms of contributing to future research.