Alkenlerin trimetilamin N-oksit ile osmiyum tetraoksit katalizli dihidroksillenmesinde ter-aminlerin etkinliği
Effect of tert-amines on the osmium tetraqxide catalysed dihydroxylation of alkenis
  1. Tez No: 35029
  2. Yazar: N.DİDEM AKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER ERDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ALKENLERİN TRİMETİLAMİN N-OKSİT İLE OSMİYUM TETRAOKSİT KATALİZLİ DİHİDROKSİLLENMESİNDE ter-AMlNLERİN ETKİNLİ?İ N.Didem AKAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Ender ERDİK 1994, Sayfa: 46 Jüri : Prof.Dr. Ender ERDİK Prof.Dr. Gürol OKAY : Prof.Dr. Tarık PEKEL Siklohekzen ve oc-pinenin ter-bütanol - H20'da trimetilamin N-oksit ile katalitik Os04 dihidroksillenmesinde bazı ter-aminlerin reak siyon üzerindeki etkinliği araştırılmıştır. Siklohekzenin dihidroksillen- mesi piridin ile -1. dereceden engellendiği halde, ürotropin ile -0,8. dere ceden, tetrametüetilendiamin, pirazin ve trifenilamin ile - 0,35. dereceden ve pikolin ile -0,20. dereceden engellenmektedir; kinolin ise reaksiyon üzerinde etkili değildir, a-pinenin dihidroksillenmesi ise piri din ile 1. dereceden katalizlendiği halde, reaksiyonun ürotropin ile hızlandığı gözlenmiş, fakat kantitatif bir bağmtı bulunamamıştır; bunun la beraber ürotropin, piridinden daha iyi bir katalizördür, a-pinenin yükseltgenmesi üzerinde pikolin ve trifenilamin etkili değildir, 2,2' bipi- ridin ise reaksiyonu engellemektedir. ter-Aminlerin alkenlerin katalitik Os04 dihidroksillenmesine olan etkilerinin alkenin türüne ve ligand olarak Os04, trioksoglikolat esteri ve monooksobisglikolat esteri ile verdik leri komplekslerin kararlılığına bağlı olduğu önerilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Os04, dihidroksilleme, osmilleme, alkenle rin yükseltgenmesi.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis EFFECT OF tert-AMlNES ON THE OSMIUM TETRAQXlDE CATALYZED DIHYDROXYLATION OF ALKENES N.DidemAKAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Prof.Dr. Ender ERDlK 1994, Page: 46 Jury : Prof.Dr. Ender ERDİK Prof.Dr. Gürol OKAY Prof.Dr. Tank PEKEL Effects of some ter-amines on the OSO4 catalyzed dihydoxylation of cyclohexene and a-pinene in aqueous ter-butyl alcohol have been investigated. Whereas the reaction of cyclohexene is inhibited by pyridine with an inverse 1st order dependence, inhibition by hexamethylenetetra amine and picoline shows an inverse 0,8 th order and an inverse 0.20 th order dependence, respectively. Tetramethylethylenediamine, pyrazine and triphenylamine inhibit the reaction of cyclohexene with an inverse 0,35 th order dependence. Whereas the oxidation of a-pinene is catalyzed by pyridine with a 1st order dependence, a linear dependence has not been observed for the rate acceleration with hexamethylenetetraamine. However, hexamethylenetetraamine seems to replace pyridine as a better catalyst. The oxidation of a-pinene is not catalyzed by picoline and triphenylamine whereas 2.2'- bipyridine inhibits the reaction. The effect of ter-amines on the catalytic osmium tetraoxide dihydroxylation of alkenes depends on the nature of the alkene and the stabilities of the complexes between ter-amines and Os04, trioxoglycolate esters or monooxobisglycolate esters. KEYWORDS: Os04, dihydroxylation, osmylation, oxidation of alkenes.