Kastamonu Merkez İlçesinde ithal kültür ırkı süt ineğine sahip yetiştiricilere yönelik yayım çalışmalarının değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 35030
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TATLIDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KASTAMONU MERKEZ ÎLÇESÎNOE İTHAL KÜLTÜR IRKÎ SÜT İNEKLERİNE SAHİP YETİŞTİRİCİLERE YÖNELİK YAYIM ÇALIŞMALARININ DE?ERLENDİRİLMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Gürkan EREL Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı Danışman; Prof »Dr »Hasan TATLIDİL 1994 »sayfa »160 Jüri »Prof »Dr »Hasan TATLIDİL Prof »Dr »Nurettin YILDIRAK Prof »Dr »Yaşar GÜRGEN Bu çalışmada Kastamonu Merkez ilçesinde ithal kültür ırkı süt ineği yetiştiricilerine yönelik yayım çalışmaları değerlendirilmiştir » Araştırmanın verileri» ithal kültür ırkı süt ineği projesinden inek edinen 6 köydeki 105 yetiştirici ile bunlara yayım hizmeti veren yayım elemanlarından anket yoluyla toplanmıştır Anket uygulaması Eylül-Ekim 1992 tarihleri arasında yapılmıştır» Araştırmada» yetiştiricilerin sosyo-ekonomik nitelikleri» haberleşme davranışları ile yayım elemanlarının nitelikleri incelenmiştir» Ayrıca» süt inekçiliği ile ilgili faaliyetlerde et kili olan bilgi kaynakları belirlenerek» bu bilgi kaynakları içerisinde yayım elemanlarının payı ortaya konmuştur» Organizasyon ve yönetim hatalarının ithal kültür ırkı süt hayvancılığı projesinin gelişmesini ve yayım elemanlarının etkinliklerini sınırladığı belirlenmiştir »Bu problemlerin çözülmesi ve yetiştiricilerin iyi yönetim ve finansal olarak desteklenmesi durumunda projenin başarısı artabilecektir» ANAHTAR KELİMELERnSüt ineği üreticisi »yayım hizmetleri» değer lendir ime «finansal»
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON THE EVALUATION OF EXTENSION SERVICES TARGETING THE FARMERS KEEPING IMPORTED CULTUREL BREED COWS IN KASTAMONU CENTRAL DISTRICT GURKAN EREL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor :Prof -Dr. Hasan TATLIDIL 1994 »Page: 160 Jury »Prof» Dr. Hasan TATLIDÎL Prof »Dr »Nurettin YILDIRAK Prof »Dr »Yaşar GÜRGEN In this, research» the work of extension of imported cultural milk cows on cow breeders in central Kastamonu is evaluated» Research data are collected from 105 cow breeders in six villages who owned cows through Imported Cultural Milk Cows Project and from stuff of extension service this project» The interviews are implemented between September and October 1992» In this study, the sosyo-economic characteristics- communication behaviours and the characteristics of extension stuff are anallyzed» In adition» the information sources which influence the the work of milk cows are determined and role of the extension service stuff in these information sources is brought up» It is found that» the organisation and management problems are reducing effectiveness of the extension service in Imported Cultural Milk Cows Project and the affectivenes of extansion service personal» When these problems are solved and the cattle breeders are supported by good management and financialy the success of the project will be raised» KEY WORDS» Milk cow breeder» extension service» evaluation financial»