İzmit Körfezi deniz suyunda doğu, merkez ve batı basenleri su kolonlarında derinliğine göre ağır metal tayini
Investigation of heavy metal levels according to the depth in seawater from the Gulf Of İzmit
  1. Tez No: 350310
  2. Yazar: TOLGA VAROL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma İzmit Körfezi'nde ağır metallerin derin deniz suyu birikimleri ile ilgili bulguları içermektedir. Bu çalışmada körfez üç bölüme ayrılmıştır. Bu bölgeler; Doğu, Merkez ve Batı basenleridir. Bu çalışma kapsamında İzmit Körfezi'nde derinliğine göre ağır metal düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda çalışma Nisan 2008 ve Mayıs 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Proje süresince altı adet metal araştırıldı. Bu metaller kurşun, kadmiyum, krom, demir,mangan ve çinko elementleridir. Her bir su örneğine sıvı sıvı ekstraksiyon metodu uygulandı. Daha sonra, metal düzeyleri atomik absorpsiyon spektrofotometresi cihazı ile ölçüldü ve elde edilen bulgular ışığında İzmit Körfezi kirlilik durumu incelendi.
Özet (Çeviri)
This Study contains the findings dealing with the deep seawateraccumulations of heavy metals (Cu, Pb, Cd, Fe, Mn, Zn) from the İzmit Bay. In this study, the bay was divided into the three parts. These areas are, eastern, central and western basins. We aimed to determine levels of heavy metals according to the depthfrom the İzmit Bay at the scope of this study. Accordingly this study was performed between april 2008 and may 2010. Six pieces of metal were investigated during the Project. These metals are lead, cadmium, crom, iron, manganese and zinc elements. Liquid liquid extraction method was applied to each of the sea water samples. Then,the metal levels was measured with the atomic absorption spectrophotometer and the pollution status was evaluated in the Gulf of İzmit