Ergene koşullarında yetiştirilen değişik çeltik (Oryza sativa L.) çeşitlerinin kök anatomisi
Root anatomy of different rice (Oryza sativa L.) cultivars grown in Ergene condition
- Tez No: 350327
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AYBEKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Biyoloji, Botanik, Anatomy, Biology, Botany
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu tez çalışmasında, Ergene tuz koşullarında yetiştirilen 31 çeşit çeltiğin (Oryza sativa L.) kök anatomisi karşılaştırmalı olarak detaylarıyla birlikte olarak incelenmiştir. Tezin ana amaçları; normal (Meriç) koşullarında ve tuzlu (Ergene) koşullarında yetiştirilen çeltik çeşitlerindeki farklılıkları tespit etmek, dayanıklı ve hassas çeşitlerin farklı anatomik özelliklerini belirlemek ve bu sonuçların ileride yapılacak diğer dayanıklı seçim sonuçlarında kullanılabilirliğini test etmektir. Denemeler Meriç ve Ergene'de ekim işleminden, hasat işlemine kadar eşzamanlı olarak gerçekleştirilmiştir. Anatomik çalışmalarda kök parafin kesitleri, Hematoksilen-Eozin, Safranin Alsien blue ve Sartur bayama yöntemleri kullınılmış ve çalışmalarda 18 değişik anatomik parametre incelenmiştir. Sonuç olarak; Kırkpınar, Kros-424, Halilbey, Durağan, Sürek-95, Kral çeşitlerinin anatomik verileri ile
Özet (Çeviri)
In this study, 31 kinds of Ergene grown in saline paddy ( Oryza sativa L.) were investigated with the details of comparative anatomy of the root . The main aims of this thesis , the normal ( Meriç ) and salt conditions (Ergene ) to identify differences in the variety of rice grown in resistant and susceptible cultivars of different anatomical features and determine the future of these results is to test the usability of the results of other durable choice. The experiments carried out at the same time for a period of Meriç and Ergene . Anatomical studies the root of paraffin sections with hematoxylin - eosin , Safranin Alcian Blue and Sartur methods and anatomical studies of 18 different parameters were investigated. As a result, anatomical data of Kırkpınar, Kros-424, Halilbey, Durağan, Sürek-95, Kral and their with