Farklı soğutucu akışkan karışımlarının performanslarının incelenmesi
Performance examination of varied refrigerant mixtures
- Tez No: 350326
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ÖZTÜRK, DOÇ. DR. ŞEVKET ÖZGÜR ATAYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
CFC ve HCFC grubu soğutucu akışkanların dünya çapında sınırlandırılmasıyla birlikte soğutma endüstrisi hızla yeni soğutucu akışkan arayışına girmiştir. HFC soğutucu akışkanların da küresel ısınma etkilerine sahip olduğunun ortaya çıkması soğutma endüstrisinde HC soğutucu akışkanların gündeme gelmesine yol açmıştır. HC soğutucu akışkanlar çevre dostu olmakla beraber enerji verimliliğine de sahiptirler. Günümüzde birçok firma ev tipi buzdolaplarında saf HC soğutucu akışkanları kullanmaktadır ancak bu HC soğutucu akışkanların birbiriyle karıştırılmasıyla daha verimli karışımları elde etmek mümkündür. Bu tezde hidrokarbon soğutucu akışkan karışımlarının soğutma çevrimlerindeki davranışları, ev tipi buzdolaplarında hidrokarbon soğutucu akışkan karışımlarının kullanılması durumunda karışımların saf soğutucu akışkanlardan farklı olan özelliklerinin nasıl avantaja dönüştürülebileceği irdelenmiştir. Başlangıçta soğutucu akışkan karışımlarının saf soğutucu akışkanlardan farkları özetlenmiş, daha sonra soğutucu akışkan karışımları için sıcaklık kayması modellemesi yapılarak bazı şartlarda uygulamaları yapılmıştır. Bunun ardından oluşturulan teorik modelleme ile soğutucu akışan karışımlarının performansları soğutma çevriminde incelenmiştir. En son olarak tüm bu çalışmalar grafiklere aktarılarak alınan sonuçlar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
After the restrictions of CFC and HCFC refrigerants use worldwide, refrigeration industry started to search an alternative for the mentioned refrigerants. HFCs, which were a potential drop-in substitute for CFC and HCFC refrigerants, turned out to have global warming effects. This led HC refrigerant use came into question. HC refrigerants are both energy efficient and environment friendly refrigerants. Many companies today are using pure HC refrigerants for domestic refrigerators and it is possible to have more energy efficient refrigerants by mixing HC refrigerants. This study examines the behavior of the hydrocarbon refrigerant mixtures in vapor compression refrigeration cycles and how this differences can be used as an advantage for the use in domestic refrigerators instead of the use of pure refrigerants. First, the differences between pure refrigerants and refrigerants mixtures are summarized, then the temperature glide modelling has been done for different refrigerant mixtures and applied for different conditions. Then the performance of the refrigerant mixtures has been examined in prepared theoretical modelling program for the refrigeration cycle. Finally, all these studies have been shown on the graphics and results have been analyzed.