Sıvı Ni-Ti alaşımında atomlar arası etkileşme potansiyelleri
Effective interatomic pair potentials for liquid Ni-Ti alloy
- Tez No: 350332
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA KES, PROF. DR. SERAP ŞENTÜRK DALGIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada Ni0.5Ti0.5 alaşımının etkin çiftler potansiyelleri sıvı yapısı ve kimyasal düzen parametresi (CSRO) sıvı yapı teorilerinden VMHNC kullanılarak hesaplanmıştır. Şekil hafızalı alaşımların (SMA) modellenmesinde olanak tanıyan Lennard?Jones 8-4 model potansiyeli (LJ 8-4) alaşım içindeki atomların birbirleriyle etkileşmelerini tanımlamak üzere integral denklem teorisi ile birleştirilerek sıvı Ni-Ti alaşımına uygulanmıştır. Ni-Ti sitemi için geliştirilen ve parametreleri katı hal özellikleri fit edilerek belirlenen LJ 8-4 modeli yüksek sıcaklıklardaki yapısal hesaplamalarda kullanılmıştır. Ni0.5Ti0.5 sıvı alaşımının atomik düzeni Varyasyonel Düzenlenmiş Hypernetted Chain (VMHNC) sıvı hal teorisi ile belirlenmiştir. Ayrıca Ni0.5Ti0.5 sıvı alaşımı için gij(r) kısmi çiftler dağılım fonksiyonları ve Z ortalama koordinasyon sayılarının sıcaklık ile ilişkisi de hesaplanmıştır. Düzen parametreleri Modifiye Analitik Gömülü Atom Metodu (MAEAM) potansiyelleri kullanılarak elde edilen değerler ve deneysel data ile karşılaştırılmıştır. Bu alaşımda incelenen sıcaklık aralığında iki farklı atomik düzen olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Effective pair potentials for Ni-Ti alloy have been presented to investigate the chemical short range order (CSRO) in equiatomic Ni0.5Ti0.5 liquid alloy. The Lennard-Jones (LJ) potential which is able to model the important aspects of shape memory alloy (SMA) has been applied to liquid NiTi by combining with integral equation theory. The Lennard-Jones 8-4 model potential (8-4 LJ) developed for Ni-Ti system by empirical fitting to the solid state properties has been studied for structural applications at high temperatures. The atomic ordering in Ni0.5Ti0.5 alloy has been derived using the 8-4 LJ interatomic pair potential by employing with the variational modified hypernetted chain (VMHNC) liquid state theory. The partial pair distribution functions, gij(r), temperature (density) dependence of the average coordination numbers Z have calculated. The chemical short range order (CSRO) parameter ? for Ni0.5Ti0.5 liquid alloy have also examined by comparison between experimental data and those obtained with our previously developed MAEAM potentials. It has been found that two different interatomic potentials predict opposite ordering in Ni0.5Ti0.5 liquid alloy.