Bazı balık dokularında selenyum birikiminin hidrür oluşturma ve grafit fırın atomik absorbsiyon spektrometri ile incelenmesi
Bazi balik dokularinda selenyum birikiminin hidrür oluşturma ve grafit firin atomik absorbsiyon spektrometri ile incelenmesi
  1. Tez No: 350333
  2. Yazar: HASAN KURNAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY ŞEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada Gala Gölü, Enez?de yaşayan ve besin kaynağı olarak da tüketilen balık örneklerinde bulunan selenyumun (Se) Grafit Fırınlı Atomik Absorpsiyon Spektrometri (GFAAS) ve Hidrür Oluşturmalı Atomik Absorpsiyon Spektrometri (HGAAS) yöntemlerinin karşılaştırılması esas alınarak tayini söz konusudur. Balık türü olarak Bulgar Tekkesi (Carassius gibelio) balığı üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Bu araştırma ile Gala Gölü?ndeki Bulgar Tekkesi (Carassius gibelio) balığındaki selenyum içeriğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Analizi yapılacak balık numuneleri Gala Gölü Balık Kooperatifinden taze olarak alınmıştır. Balıkların çeşitli organlarından (bağırsak, solungaç, kas, deri ) alınan bir gramlık numunelerin üzerine 2 mL H2O2 ve 6 mL HNO3 ilave edildi. Numunelerin asitle parçalanıp analize hazırlanması için CEM MARSXpress 5 mikrodalga çözme sistemi kullanıldı. Mikrodalga sistemi çözünürleştirmenin daha kısa sürede olması, daha az asit tüketilmesi ve uçucu bileşiklerin çözücü içinde kalması gibi üstünlüklerinden dolayı diğer klasik yöntemlere göre avantajlıdır. Çözünürleştirilen numuneler süzülerek ultra destile su ile 20 mL?ye tamamlandı ve analize kadar saklanmak üzere HDPE saklama kaplarına alındı ve derin dondurucuda -85 0C muhafaza edildi. Çözünürleştirilen balık dokuları optimum şartları belirlenen GFAAS ve HGAAS ile analizlendi. Bu sonuçlara göre selenyum miktarı; bağırsak numunelerinde 0.265 µg/g (GFAAS) ve 0.504 µg/g (HGAAS); solungaç numunelerinde 0.201 µg/g (GFAAS) ve 0.489 µg/g (HGAAS); kas numunelerinde 0.132 µg/g (GFAAS) ve 0.437 µg/g (HGAAS); deri numunelerinde 0.147 µg/g (GFAAS) ve 0.376 µg/g (HGAAS) olarak bulunmuştur. Yapılan tüm analizlerde RSD değerleri %8? in altındadır. Elde edilen sonuçlar literatür değerleri ile uyumlu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, selenium contents of in the fish tissues samples were determined by Graphite Furnace Atomic Absorption Spectrometry (GFAAS) and Hydride Generation Atomic Absorption Spectrometry (HGAAS) at Lake of Gala, Enez. Studies have been conducted on fish species, Carassius gibelio. This research has been aimed to determine the selenium contents in Carassius gibelio samples in the Lake of Gala. Fish samples were taken fresh from the Cooperative of Gala Lake. 1 gram samples of fishes various organs (intestine, gill, muscle, skin) were dissolved with 6 mL HNO3 and 2 mL H2O2. Preparation of samples for acid fragmentation analysis system was used to solve CEM microwave MARSXpress 5. The advantages of microwave digestion against the classical methods are shorter time, less consumption of acid and keeping volatile compounds in the solutions. Samples were filtration by filter paper. They were complete with distilled water to 20 mL and they were kept -85ºC until analysis in HDPE containers. Samples were analyzed by GFAAS and (HGAAS). According to these results, the amount of selenium: 0.265 µg/g (GFAAS) and 0.504 µg/g (HGAAS) for intestinal samples; 0.201 µg/g (GFAAS) and 0.489 µg/g (HGAAS) for gill samples; 0.132 µg/g (GFAAS) and 0.437 µg/g (HGAAS) for muscle samples; 0.147 µg/g (GFAAS) and 0.376 µg/g (HGAAS) for skin samples. RSD values below %8 in all analyze. The results were in agreement with literature values.