Bilim insanlarının ve ilköğretim 2. kademe fen ve teknoloji öğretmenlerinin bilimin doğasına ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Exploring scientists' and secondary science and technology teachers' views about nature of science
- Tez No: 350335
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EYLEM BAYIR, YRD. DOÇ. DR. YILMAZ ÇAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırmanın amacı bilim insanlarının ve ilköğretim 2. kademe fen ve teknoloji öğretmenlerinin bilimin doğası ile ilgili görüşlerini incelemektir. Katılımcıların görüşleri bilimin doğasının 7 boyutunda incelenmiştir. Araştırmanın örneklem grubunu 83 bilim insanı ve 21 fen ve teknoloji öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak için VNOS-C ve VNOS-Sci anketlerinden yararlanarak oluşturulan 10 soru kullanılarak mülakatlar yapılmıştır. Veriler analiz edilerek katılımcıların görüşleri -bilgili, değişken ve yetersiz- olmak üzere 3 kategoriye ayrılmıştır. Bilim insanlarının bilimin deneysel doğası, bilimin kesin olmayan doğası, bilimde teori ve kanunun yapısı ve arasındaki ilişki, bilimde sosyal ve kültürel etki boyutlarında yetersiz; yaratıcılık ve hayal gücünün bilimdeki yeri, bilimde gözlem ve çıkarım boyutu, bilimin teori kökenli doğası boyutu ile ilgili bilgili görüşü daha çok benimsedikleri bulunmuştur. Fen ve teknoloji öğretmenlerinin ise bilimin deneysel doğası, bilimin kesin olmayan doğası, bilimde teori ve kanunun yapısı ve arasındaki ilişki, bilimde gözlem ve çıkarım boyutu, bilimde sosyal ve kültürel etki boyutlarına dair daha çok yetersiz görüşe sahip olduğu, yaratıcılık ve hayal gücünün bilimdeki yeri ve bilimin teori kökenli doğası boyutları ile ilgili daha çok bilgili görüşe sahip oldukları görülmüştür. Ayrıca bilim insanlarının öğretmenlerden farklı olarak bilimde gözlem ve çıkarım boyutu ile ilgili genellikle bilgili görüşlere sahip oldukları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study proposes to explore the views of scientists and secondary science and technology teachers regarding the nature of science. The participants' views were explored about 7 aspects of NOS. The sample consisted of 83 scientists and 21 secondary science and technology teachers. To collect data, interviews were employed using modified VNOS-C and VNOS-Sci in 10 questions .The data was analised, the participants' views were categorised as informed, transitional and naive. According to the findings, both scientists and reachers held naive views about many aspects of NOS. Scientists held naive views especially about empirical science, tentativeness of scientific knowledge, social and cultural embedding of scientific knowledge, the relationship between scientific theories and laws, and held informed views imagination and creativity in scientific knowledge, observation and inference in science, and theory-ladenness/subjectivity of scientific knowledge. Teachers held naive views about empirical science, tentativeness of scientific knowledge, observation and inference in science, social and cultural embedding of scientific knowledge, the relationship between scientific theories and laws, and informed views about imagination and creativity in scientific knowledge and theory-ladenness/subjectivity of scientific knowledge. Additionaly, scientists as distinct from teachers held generally informed views about observation and inference in science.