İlköğretim ikinci kademe öğrencilerinin fen bilgisi dersindeki başarılarına ev ödevi çalışmalarının etkisi
The effect of homework studies to the success of the students who attend science lesson in the second degree of primary education
- Tez No: 187650
- Danışmanlar: PROF.DR. NECATİ YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZETLKÖĞRET M K NC KADEME ÖĞRENC LER N N FEN B LG SDERS NDEK BAŞARILARINA EV ÖDEV ÇALIŞMALARININ ETK SBurcu GÜNDOĞAN ÖZBENBilim, insanların yaşamını daha rahat ve güvenilir kılmak için yapılançalışmalar sonucu oluşan bulgular ve deneyimler birikimi olduğuna göre güngeçtikçe gelişmesi doğaldır. Bilimsel gelişmeye bağlı olarak da teknolojide hızlı birbiçimde gelişip değişecektir. Bilim ve teknolojinin gelişmesinde fen bilimlerinin yerive önemi büyük olduğundan fen bilimleri eğitiminin önemi de çok büyüktür. FenBilgisi başarısını doğrudan ve dolaylı olarak etkileyen birçok değişkenbulunmaktadır. Dolaylı olarak etkileyenlerden biri de ev ödevidir, ev ödevleriöğretim değerlerini yanında eğitim değeri olan bir etkinliktir.Bu araştırmada ilköğretim Fen Bilgisi öğretiminde ev ödevlerinin öğrencibaşarısı üzerine etkisi ele alınmıştır. Okullarımızda ev ödevlerinin hazırlanması,verilmesi ve değerlendirilmesi sürecini en doğru şekilde işletmek ve konun öneminivurgulamak amacıyla da bu araştırma yapılmıştır.lk olarak ev ödevlerinin öğrenmedeki rolü, işlevleri, ev ödevi verirken dikkatedilmesi gereken noktalar, ev ödevinin değerlendirilmesi, Türk Milli Eğitim sistemiiçerisindeki ev ödevinin yeri konularında bilgi verilmiştir.Araştırma 2005-2006 öğretim yılında Ankara ili, Kazan lçesi, Kayılköğretim Okulundaki 7. sınıf öğrencileri üzerinde yürütülmüştür. Hazırlanıpuygulanan öntest ve sontest sonucunda elde edilen bulgular SPSS paket programınagirilmiş ve veriler % ,f ve t-testi sonuçlarına göre yorumlanmıştır. Son olaraksonuçlar ve öneriler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTARCTTHE EFFECT OF HOMEWORK STUD ES TO THE SUCCESS OF THESTUDENTS WHO ATTEND SC ENCE LESSON N THE SECOND DEGREE OFPR MARY EDUCAT ONBurcu GÜNDOĞAN ÖZBENDay by day the progress of science is naturel since it is total experiences andresulty of studies to make human?s life ease and secure. Technology will olsoprogress and change depending on the progress in science. Science education takesgeat port in progress of science. There are couple of variables affecting succes ofscience education in direct or indirect way. Homework is one of the indirect waysaffecting success of science education. Homework have training values in addition toeducation values.This study deals with effects homework on students success in scienceeducation. Besides that,this study was done to make stres on importance of topic andto process in the correct way of preporing, giving and evaluation homeworks.In the first part; the role of homework in education the functions ofhomework the points must be taken into consideration when giving homework,evaluation of homework in Turkish National Education System are presented.The study was executed on the students studying at 7th class, Kayı lköğretimOkulu, Kazan / ANKARA. Results were entered into SPSS program by %, f and t-test. In the end, conseqences and reccommandations are presented.