Buluş: Bir deneyim alanı olarak hareket
Discovering: Movement as an experimental research area
  1. Tez No: 350369
  2. Yazar: GÜLŞAH AYKAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA AYDINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezde mimari tasarım süreci irdelenmektedir. Süreçte süreci deneyimleyen kişinin kendini konumlandırmasının ürettiği ürüne etkisi tartışılmaktadır. Tezin kendisinin bir süreç olduğu da düşünülerek, bazı deneyler gerçekleştirilmiş ve bu deneyler üzerine denemeler yazılmıştır. Kentle kurulan bedensel temasın anlamlar üretmede ilksel olduğu ileri sürülmektedir. Dolayısıyla deneyler kentle bedensel olarak temas etmekle ilişkilidir. Tezin vardığı nokta, mimari tasarım sürecinde hareketin önemli bir deneyim olduğudur. Tez, mimarlar için yeni bir deneyim alanı olarak hareketi önermektedir.
Özet (Çeviri)
Architecture creates ideas for urban and human life. The design process is important for this creation. There are two layers in design process: the action of researching and representing. The problematic of how to research and how to represent the research has been explored for architectural design process by this thesis project. It is thought that the design process is not linear. Representation starts within the action of research. But, in the action of researching, what is a priori for the researcher? It is claimed that the bodily contact with the city is a priori step. The bodily contact is a contact which body could find its unique reading of urban. In this context, if bodily contact was questioned, new points could be found for the design process in architecture.