Havuçta hücre süspansiyon kültürü yoluyla somatik embriyo oluşumu üzerinde bir araştırma
A Research on somatic embryognesis through cell-suspension culture in cartot
- Tez No: 35038
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
1 ÖZET Yüksek lisans Tezi HAVUÇTA (Daucus carota L.) HÜCRE SÜSPANSİYON KÜLTÜRÜ YOLUYLA SOMATİK EMBRİYO OLUŞUMU ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Selma HERDEM Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Atila GÜNAY 1994, Sayfa: 54 Jüri : Prof.Dr.Atila GÜNAY Prof.Dr.Kazım ABAK Doç.Dr.Ruhsar YANMAZ Havuçta (Daucus carota L.) kallus kültürü ve hücre süspansiyon kültürü yapılmıştır. 0.5 mg/1 2,4-D katılan ve vitamin olarak 1 mg/1 tiamin ile 100 mg/1 meso inositol kullanılan Murashige ve Skoog ortamında havuç eksplantlanndan kallus oluşturulmuştur. Kallusun parçalanarak sıvı ortama alınmasıyla hücre süspansiyonları elde edilmiştir. Hücre süspansiyonları 25±2°C sıcaklık 1000 lux aydınlatma ve 16 saat fotoperiyodisitiye sahip iklim odasında 160 rpm devirle çalışan sallayıcı üzerinde inkübe edilmişlerdir. Farklı işlem serileri ve besin ortamı bileşimleri denenen araştırmada; bir kez 1 mg/1 2,4-D içeren sıvı ortamda, bir kez de oksinsiz sıvı ortamda alt kültür yapıldıktan sonra %1 agar ile katılaştırılmış hormonsuz besin ortamlarında somatik embriyogenesis meydana gelmiştir. ANAHTAR KELİMELER; Havuç, Daucus carota L., kallus kültürü, hücre süspansiyon kültürü, besin ortamı. 92-25-00-96 kod numaralı bu araştırma Ankara Üniversitesi Araştırma Fonu tararından desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON SOMATIC EMBRYOGENESIS THROUGH CELL-SUSPENSION CULTURE IN CARROT (Daucus carota L.) Selma HERDEM Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: Prof.Dr.Atila GÜNAY 1994, Page: 54 Jury : Prof.Dr.Atila GÜNAY Prof.Dr.Kazim ABAK Assoc.Prof.Dr.Ruhsar YANMAZ In this work, callus and cell suspension culture were investigated in carrot (Daucus carota L.). Callus formation was induced in Murashige-Skoog (MS) in which 0,5 mg/1 2,4-D, 1 mg/1 thiamin and 100 mg/1 Meso-inositol were included. These formed callus wabs in order to increase regeneration. Cell suspensions were obtained through putting tiny callus praticles, into the liquid medium. Cell suspensions were incubated within the shaker (160 rpm revoking speed) in the climatic room (1000 lux lighting, 16 h photoperiyodisity), at 25±2°C Different processes and nutrition mediums were investigated in this research. The best results were obtained, when 2,4-D was (1 mg/1) included, in the first liquid medium. The following stage, it was sub-cultured in oxinless medium. Then, somatic embriyogenessis was formed in 1% solid agar which does not include any hormons. KEY WORDS: Carrot, Daucus carota L. callus culture, cell suspension, culture, nutrient medium. This research which has 92-25-00-96 code number, was supported by Research Fund of Ankara University.