Ankara yöresindeki karasal neojen çökellerinin rhinocerotidae biyografisi ve paleantolojisi
  1. Tez No: 35037
  2. Yazar: GERÇEK SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ OKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
i ÖZET Doktora Tezi ANKARA YÖRESİNDEKİ KARASAL NEOJEN ÇÖKELLERİNİN RHINOCEROTIDAE (MAMMALIA - PERISSODACTYLA) B1YOSTRAT1GRAF1S1 VE PALEONTOLOJİSİ Gerçek SARAÇ Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabil im Dalı Danı şman.. Prof. Dr. Yavuz OKAN 1994, Sayfa: 214 Jüri : Prof.Dr. Yavuz OKAN Prof.Dr. Engin MERl C Prof.Dr. Erğun GÖKTEN Ankara yöresinde geniş alanlar kaplayan karasal Neo- jen çökelleri çok sayıda memeli fosil yatak ve/veya bulgu yeri içermektedir. Bunlardan ona 11 ısından bulunan Rhinocerotidae örnekleri bıyostratigrafık-biyokronoiojık ve stratigrafik amaçlar için son derece faydalı bir şekil¬ de kul lanıImıştir.incelenen ikıyüzden fazla Rhinocerotidae örneği üzerinde sistematik, odontolojik ve östeolojik ça¬ lışmalar yapılmıştır. Orta Miyosen'de î.Astarasiyen, MN 6,7 ve 8): Mesaceratheriurn slmorrense. Hoplaceratherium tetradactylum, Brachypotherium brachypus, Begertherium crrimml, Paradiceros muk i r i i türlerinin step, savan ve az nemli orman biotopları gibi farklı ekolojik özellikleri birlikte yansıtarak yaşadıkları anlaşılmıştır. Geç Miyosen'de: Chllotherlum (Aç) sernovrı, Ch. (Ch) samium, Ch. (Ch) habereri, Ch, (Ch) kovalevsklı. Ch. (Ch) persiae, Ch. (Ch) seh loşseri, Cera totheri um neumayri, Dicerorhinus orlentalis türlerinin Vallesiyen (MN 9+10) ve Turoliyen (MN 11. 12) zonlarına dağıldığı ve yörede Vallesiyen'de orman ve step biyotoplarının birlikte bulunduğu, Turoliyen'de ise step biyotoplarının yaygın olusu ve kuraklığın giderek arttığı anlaşılmıştır. Erken Pliyosen'de (geç Russinıyen): Dicerorhinus sp. MN 15 zonunda yörede kurak bir biyotopun varlığını göster¬ mektedir, Çalışma alanında MN 6 dan MN 15 e kadar farklı 8 MN zonunun varlığı ile Asya, Avrupa ve Afrika arasında zaman içinde farklanan zoocografik ilişkilerin olduğu ortaya konmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Orta ve geç Miyosen,erken Pliyosen, Astaraşiyen, Vallesiyen, Turoliyen,Russiniyin, Biyostratigrafi, Biyokronoloji,Rhinocerotidae. Odontolojı, Osteoloji, Paleocografya,Paleoekoloji, Paleozoocografya.
Özet (Çeviri)
1 1 ABSTRACT Ph.D. Thesis THE BIOSTRATIGRAPHY AND PALAEONTOLOGY OF THE RHINOCEROTIDAE (MAMMALIA-PERISSODACTYLA) OF THE CONTINENTAL NEOGENE SEDIMENTS IN THE ANKARA REGION Gerçek SARAÇ Ankara University Graduate Schooi of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor: Prof. Dr. Yavuz OKAN 1994, Page; 214 Jury : Prof. Dr. Yavuz OKAN Prof. Dr. Engin MERİÇ Prof. Dr. Ergun GÖKTEN Neogene sediments, covering wide areas in Ankara region, comprise a very rich continental mammalian fossil fauna. Rhinocerotids, found in sixteen localities this region, have been effectively used in biochronological. stratigraphical and biostratigraphical correlations. Systematic, odontological and osteological studies have been carried out on more than two hundred samples samples. The occurence of the species Mesaceratherium simorrense, Hop 1 a c era ther ı urn tetradactylum Brachypotherium brachypus, Begertherium qrimmi. Paradiceros mukirii (Astaracıan, MN 6, 7 and 8) suggest to the steppe, savanna and semihumid biotops in mid-Miocene time in the region. Chi 1 other i urn ( Ac ) zernowi, Ch ? (Ch) sarnium, Ch. ( C'h ) haber eri, Ch. ( Ch ) kovalewskii, Ch. (Ch) persiae, Ch. (Ch) schlosseri, Ceratotherium neumayri, Dicerorhinus oriental is species of late Miocene age (Valiesian, MN 9+10 Turolian, MN 11+12). Point to the forest and steppes in the Valiesian, whereas in the Turolian the steppes appear as dominant biotop irnpl lying the increasing aridity in the region through the time. Dicerorhinus sp. from zone MN 15 indicates the presence of the arid conditions in the region during early Pliocene. The presence of eight different MN zones rangeing from MN 6 to MN 15 delineates the zoogeographical connections among Asia, Europa and Africa durig the time. KEY WORDS: Middle and late Miocene, early Pliocene, Astaracian, Vallecian, Turolian, Ruscmian, Biostratigraphy. Biochronology, Rhmocerotidae, Odontologie, Osteologie, Paleogeography, Paleoecoiogy, Pa 1 eozoogeography.