Yeni hegzadeka sübstitüe amfifilik ftalosiyaninler
New hexadeca substituted amphiphilic phthalocyanines
  1. Tez No: 350599
  2. Yazar: EMRE GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAKBULE B. KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada; hem apolar hem de polar grupları birlikte içeren yeni amfifilik ftalosiyaninlerin sentezi amaçlanmıştır. Bu çalışmanın ilk aşamasında 2,3-dikloro 5,6-disiyano 1,4-hidrokinon sodyum metabisülfit ile muamele edilerek 4,5-dikloro-3,6-dihidroksiftalonitril bileşiği elde edilmiştir Ardından bu bileşik tetrabütilamonyumbromür katalizörlüğünde hegzil iyodür ile 120 oC de geri soğutucu altında kaynatılarak 4,5-dikloro-3,6-bis(hekziloksi)ftalonitril bileşiği elde edilmiştir. Daha sonra, azot atmosferinde 48 saat boyunca 50 oC de susuz K2CO3 varlığında kuru DMSO içerisinde 4,5-dikloro-3,6-bis(hegziloksi)ftalonitrilin bir klor grubunun 4-hidroksibenzen sülfonik asitin OH grubu ile yer değiştirmesiyle yeni bir dinitril türevi olan 4-(2-kloro-4,5-disiyano-3,6-bis(hekziloksi)fenoksi) benzensülfonik asit bileşiği elde edilmiştir. Çalışmanın son aşamasında ise bu bileşiğin siklotetramerizasyonu ile Zn(II), Co(II)ve In(III) ftalosiyanin türevleri sentezlenmiştir. Elde edilen bileşiklerin yapıları UV-Vis, FT-IR, 1H-NMR, ve kütle spektrumu teknikleri kullanılarak karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to synthesize new amphiphilic phthalocyanines containing both polar and nonpolar groups. In the first step, 2,3-dichloro-5,6-dicyano-1,4-hydroquinone was treated with sodium metabisulfite to obtain 4,5-dichloro-3,6-dihidroxyphtalonitril. Then, 4,5-dichloro-3,6-bis(hexyloxy)phthalonitril was synthesized by refluxing 4,5-dichloro-3,6-dihidroxyphtalonitril and hexyliodide in the presence of catalytic amount of tetrabutylammonium bromide at 120 oC. Subsequently, the new dinitrile compound was prepared from 4,5-dichloro-3,6-bis(hexyloxy)phthalonitril by displacement of the one chloro group with the OH function of the 4-hydroxybenzenesulfonic acid at 50oC in the presence of anhydrous K2CO3 in dry DMSO under N2 atmosphere for 48 hours. In the final step, Zn(II), Co(II) and In(III) phthalocyanine derivatives were prepared by the cyclotetramerisation of 4-(2-chloro-4,5-dicyano-3,6-bis(hexiloxy)phenoxy) benzenesulfonic acid in the presence of corresponding metal salt. The structures of these compounds were verified by using UV-Vis, FT-IR, 1H-NMR and mass spectroscopic tecniques.