Bazı allelokimyasal maddelerin Kütahya yöresinde yaygın yabancı otlar üzerine herbisit etkileri
The Effects of some allelochemicals on common weeds in Kütahya
- Tez No: 123565
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ARSLAN, PROF. DR. İSMAİL KOCAÇALIŞKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
BAZI ALLELOKIMYASAL MADDELERİN KÜTAHYA YÖRESİNDE YAYGIN YABANCI OTLAR ÜZERİNE HERBİSİT ETKİLERİ ( Doktora Tezi) Süleyman TOPAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 2002 ÖZET Bu çalışmada, allelokimy as allardan katekol, dopa ve juglon'un herbisit olarak etkileri sentetik herbisit olan 2,4-D ile karşılaştırılmıştır. Çalışmamızda kullanılan yabancı otlar; Sinapis arvensis, Cirsium arvense, Papaver rhoeas ve Lamium amplexicaule türleridir. Ayrıca buğday ve arpada allelokimyasalların herbisit etkileri, sentetik herbisitlerden 2,4-D' nin etkileri ile karşılaştırılmıştır. Kullanılan allelokimyasalların yüksek konsantrasyonları, özellikle katekol ve juglon yabancı otların gelişimini ve pigment içeriğini inhibe ettiği fakat buğday ve arpada çok olumsuz bir etkisinin olmadığı bulunmuştur. Sonuç olarak juglon ve katekol allelokimyasallarının herbisit potansiyellerinin olduğu ve doğal herbisit olarak kullanılabileceği belirlenmiştir. Bilim Kodu : 401.01.00 Anahtar Kelimeler : Allelopati, herbisit, 2,4-D, katekol, dopa, juglon, yabancı ot. Sayfa Adedi : 80 Tez Yöneticileri : Prof. Dr. Orhan ARSLAN, Prof. Dr. İsmail KOCAÇALIŞKAN
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF SOME ALLELOCHEMICALS ON COMMON WEEDS IN KÜTAHYA ( Ph. D. Thesis) Süleyman TOPAL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 2002 ABSTRACT In this study, the effects of cathechol, dopa and juglone as allelochemicals and 2,4-D as a synthetic herbicide used in comparison with allelochemicals. The weeds used in this work are Sinapis arvensis, Cirsium arvense, Papaver rhoeas and Lamium amplexicaule. Apart from the weeds, wheat and barley were used to compare the effectiveness of the 2,4-D and allelochemicals. The highest concentrations of the allelochemicals especially cathechol and juglone were found to inhibit strongly the growth and pigment contents of the weeds but not the wheat and barley. As a result it has been found that the allelochemicals, juglone and cathechol, have herbicidal potential that they may be used as natural herbicides. Science Code : 401.01.00 Key Words : Allelopathy, herbicide,2,4-D, cathechol, dopa, juglone, weed. Page Number : 80 Advisers : Prof. Dr. Orhan ARSLAN, Prof. DrJsmail KOCAÇALIŞKAN