Ankara keçisinin süt verimi ve süt verimini etkileyen faktörler üzerinde bir araştırma
A Study on the milk production of angora goat and some factors affecting the milk yield
- Tez No: 35062
- Danışmanlar: PROF. DR. NUMAN AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
1 1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA KEÇİSİNİN SÜT VERİMİ VE SÜT VERİMİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER ÜZERİNDE BîR ARAŞTIRMA Ahmet TATAYOÖLU Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabil im Dalı Danışman: Prof.Dr. Numan AKMAN 1994, Sayfa: 56 Jüri: Prof.Dr, Numan AKMAN Prof.Dr. Erdoğan TUNCEL Doç. Dr. Fırat CENGİZ Ankara keçisinin süt verimi özelliklerine ait tanımlayıcı değerleri elde etmek amacıyla düzenlenen bu çalışmada süt verimini etkileyen çeşitli faktörlerin etki miktarları ve aralarındaki ilişkiler hesaplanmıştır. Araştırma materyalini Yerköy Hayvancılık Araştırma Enstitüsü ' nde yetiştirilen 2-6 yaşlı 65 baş Ankara Keçisi ve bunların oğlakları oluşturmuştur. Ankara keçisinin oğlak emzirme dönemi de dahil olmak üzere 167.32*3.519 günlük laktasyon süresinde 79.03*3.174 litre süt verdiği ve günlük ortalama süt veriminin 0.48*0.014 litre olduğu hesaplanmıştır. Erken doğum yapanlarda laktasyon süresi 172*6.0 gün, laktasyon süt verimi 74*3.7 litre ve günlük ortalama süt verimi 0.44*0.221 litre bulunmuştur. Geç doğum yapanlarda ise bu değerler sırasıyla 163*4.9 gün, 84*3.0 ve 0.50*0.182 litrei i i bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesi; A STUDY ON THE MILK PRODUCTION OF ANGORA GOAT AND SOME FACTORS AFFECTING THE MILK YIELD Ahmet TATAYOĞLU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof.Dr.Numan AKMAN 1994, Page: 56 Jury: Prof.Dr.Numan AKMAN Prof. Dr. Erdoğan TUNCEL Assoc. Prof.Dr. Fırat CENGİZ This study was planned to obtain information about milk production of Angora goat. In addition, the effects of some factors affecting the milk yield and relationship among milk yield and some factors was estimated. Research material of this study was formed two-six years aged sixty five head of Angora goats that they were raised in Yerköy Animal Research Institute. At the Angora Goat, lactation period, lactation milk yield and daily milk yield were found 167.32*3.519 day, 79.03*3.174 litre and 0.48±0.014 litre respectively. Lactation period, lactation milk yield and daily milk yield of the dams kidded at the first and second half of the birth period were found 172±6.0 and 163±4.9 day, 74*3.7 and 84±3.01itre and 0.44*0.221 ' and 0.50*0.182 litre respectively. The effect of the birth time and lactation period on lactation milk yield were found significant (P0.01). Relationship between lactation milk yield and birth weight (r»0.165) were found non significant. Correlation between lactation milk yield and mohair yield (r*-0..181) were found negatif, but non significant.