Improving hydrophobic properties of some textile surfaces through plasma polymerization method
Plazma polimerizasyonu yöntemi ile bazı tekstil yüzeylerinin hidrofob özelliklerinin iyileştirilmesi
  1. Tez No: 350621
  2. Yazar: EMRE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURÇAK KARAGÜZEL KAYAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deri Mühendisliği, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Leather Engineering, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada poliüretan (PU) bazlı sentetik ve doğal deri numunelerin üzerine plazma polimerizasyonu yöntemiyle su itici (hidrofob) bir kaplama yapılmış olup plazma ile kaplanmış yüzeyin su iticilik davranışı incelenmiştir. Bir silikon bileşiği olan hekzametildisiloksan (HMDSO), argon (Ar) gazı ve toluen; PU bazlı sentetik ve doğal deri yüzeylerine su itici özellik kazandırmak için kullanılmıştır. Plazma polimerizasyonu ile silikon bileşiklerinin yüzeyde oluşturduğu modifikasyon, yüzey hidrofobluğu için çevre dostu bir teknoloji olarak kullanılmıştır. Yüzey hidrofobluğu, su temas açısı ve yüzey serbest enerjisi ölçümleri ile incelenmiştir. %100 HMDSO ile yüzeye yapılan plazma polimerizasyonu işlemiyle elde edilen su iticilik özelliklerinin işlem görmemiş yüzeye kıyasla iyileştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study reports on the deposition of a hydrophobic coating on polyurethane (PU)-based synthetic and natural leather through plasma polymerization method and investigates the hydrophobic behavior of plasma coated substrate. The silicon compound of hexamethyldisiloxane (HMDSO), inactive gas argon (Ar) and toluene were used to impart surface hydrophobicity to PU-based and natural leather substrates. Surface modification through plasma polymerization of silicon compound was used as an environmentally friendly technology to improve the hydrophobicity. Surface hydrophobicity was analyzed through water contact angle and surface free energy measurements. An increase in surface hydrophobicity was obtained after plasma deposition of 100% HMDSO compared to untreated samples.