Tasarım üzerinde sosyo-kültürel faktörlerin etkileri ürün deneme incelemesi
The effect of sociocultural factors on design: a case study on product experience
  1. Tez No: 350620
  2. Yazar: SEYEDEHELHAM MIRSAEIDGHAZY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜMANUR BAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı kullanıcıların deneyimlerini yeni teknolojiler kullanarak bulmak ve onların bu ürünleri denediklerinde karşılaştığı problemleri ortaya çıkarmaktır. Bu problemler sonucunda kullanıcıların yeni cihaz ve teknolojiyi kullanmak isteyip/istemediklerini sunmakdır. Bu incelemede LG'nin cep telefonu ki geçen on yıl içinde yeni cep telefon pazarına girmiştir; konu edilip, araştırılmıştır. Bu ürün seçim nedeni, onu büyük bir kitle tarafından,değişik yaş guruplarından, gençlerden yaşlılara kadar aynı zamanda kadın/erkek tarafından kullanılmasıdır. Böylece bu araştımanın önemi, insanların deneyimlerini etkileyen faktörlerin akıllı cep telefonu üzerine etkilerini ve onu seçip/seçmeme isteklerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The goal of this thesis is about finding experiences of people interacting new technologies and the problems they face, accordingly their resistance or tendency of use toward new products with new technologies. So LG smart phones as newly launched mobile phones in the last decade is selected as the subject of the study, since these devices are used by a wide range of people from children to elderly people, female to male , they also brought the idea of the importance of studying the developing smart technology and their influential factors on people?s experience which may be leaded to resistance or tendency of use.