Yapısal güvenilirliğin simülasyon yöntemi ile belirlenmesi
Determination of structural reliability using the simulation method
  1. Tez No: 350625
  2. Yazar: SERDAR GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH GEDİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez kapsamında, seçilen yapısal elemanların ve sistemlerin arzu edilen yapısal performansı gösterebilme olasılıkları Monte Carlo Simülasyon Yöntemi kullanılarak hesaplanmıştır. Bu yöntemde rastgele değişkenlerin kendi dağılımlarına özgü rastgele sayılar üretilerek performans fonksiyonunda yerlerine konur. Her rastgele sayı grubu için performans fonksiyonunun sıfırdan küçük ya da eşit değerleri sayılır. Bu değer rastgele sayı grubu sayısına oranlanarak bir olasılık hesaplanır. Limit durum fonksiyonlarının oldukça karmaşık olduğu örneklerde bile Monte Carlo Simülasyon Yöntemi rahatlıkla kullanılabilir. Simülasyon sonuçları, İkinci Moment Yöntemi kullanılarak bulunan değerler ve referans kaynaklardaki değerler ile karşılaştırıldığında, mühendislik açısından yeter yakınsaklığın sağlandığı söylenebilir. Tüm bu örnekler sonucunda anlaşılmıştır ki bir yapı elemanı ya da sistemin güvenilirliği hesaplanırken, İkinci Moment Yöntemi ve Monte Carlo Simülasyon Yöntemi'nin birlikte kullanılması ve sonuçlar karşılaştırılarak bir karara varılması en uygun yaklaşımdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the probability of performing the intended function of some well-chosen examples was determined by using Monte Carlo Simulation Method. In this method, we generate random numbers for the real distributions of random variables and check whether or not the limit state function including generated basic random variables is negative or zero for each of the outcomes. If the simulations which this is the case are counted and divided by the number of all the simulations, we obtain a probability. Monte Carlo Simulation Method can be used even for complicated limit state functions with ease. The comparison of the results of the simulation method with the results of The Second Order Moment Method and the results of examples given in the literature is in a good agreement. We can say that it is the best way to solve a problem with these two methods at the same time and compare the results in order to obtain the best result.