Bir metro istasyonunda konfor şartlarına peron ayırıcı kapı etkisinin sayısal analizi
Study and numerical analysis of passenger comfort in a subway station with platform screen door
- Tez No: 350664
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDİL ESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Ulaşım, Mechanical Engineering, Transportation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı-Akışkan Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada İstanbul metrosu olarak bilinen M2 Yenikapı-Hacıosman metro hattına bu kapıların uygulanması durumunda yolcu konforunun ne şekilde değişeceği incelenmiştir. Öncelikle bu sistemin dünyada uygulanmış olan metro hatlarına ait çalışmalar taranmış ve yol haritası oluşturulmuştur. Sonrasında ise bu hatta sürekliliği sağlanabilen ve yolcu yoğunluğu yüksek bir istasyon olan Şişli istasyonu seçilmiştir. Şişli istasyonunun 3 boyutlu ve birebir ölçüde modeli oluşturularak HAD analizi için uygun hale getirilmiştir. Isıl yüklerin belirlenmesi için trenden ve hattan bilgiler toplanarak toplam ısıl yük hesaplanmıştır. Hesaplamalarda İstanbul ili mayıs ayı çevre sıcaklıkları baz alınmıştır. Elde edilen verilerle CFdesing programı kullanılarak sıkışık ve normal tren işletme şartlarına göre zamana bağlı olarak çözdürülmüş ve mevcut durumun analiz sonuçları istasyonda yapılan ölçümlerle karşılaştırılarak irdelenmiştir. Sonuçlara göre normal işletme şartlarında piston etkisinin yolcu konfor parametrelerini sağladığı görülürken, sıkışık işletmede bu durumun yetersiz kaldığı belirlenmiştir. Analiz ile ölçümlerin tutarlı olduğu görülmesiyle birlikte model revize edilerek modele tam boy peron ayırıcı kapı eklenmiştir. Aynı işletme koşulları ile yapılan analizler neticesinde sonuçlar konfor standartlarıyla karşılaştırılarak uygunluğu sorgulanmıştır. Sonuçlara göre peron bölümünde sıcaklığın 48 °C ye kadar yükseldiği görülmüştür. Hava hızı ve basıncın da %30 oranda arttığı belirlenmiştir. Bu şartların yolcu konforuna uygun olmadığı tespit edilerek bu durumun yolcu konforuna uygun hale nasıl getirilebileceği hakkında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, how the comfort of the passengers will change in the event of the application of these doors on M2 subway line. Studies of this system that has been applied to the subway lines in the world primarily scanned and created a route. After that Sisli Station which provided continuity and high passenger density was selected. 3-D model of Sisli Station with exactly the same measures was created for the analysis of CFD. Datas from both train and line were collected for determining the heat loads. Calculations are based on ambient temperatures of May in Istanbul. Datas which are obtained from line and train were being solved according to the cramped and the normal train operating condition depending on time by using the CFDesign program and the actual results of the analysis with CFDesign were compared with the measurement in the station. According to results, obviously it is seen that Piston effect is enough for comfortable transportation in normal operation but it is determined that the piston effect isn?t enough in cramped train operating. Consequently, Analysis is consistent with the measurements based on the result, Platform screen doors were added by revision of the model. As a result of the analysis in the same operating condition, suitability of the comfort standards were compared and examined. According to results temperature reached 48 °C on the platform section. Air velocity and pressure were increased by 30% rate. Identifying these conditions are not suitable for passenger comfort, some suggestions were given for restoring to this condition on how to optimize passenger comfort.