Ebû Râfi'nin hayatı ve rivayetlerinin değerlendirilmesi
The research of Ebûrâfi el-Kibtî's life and his narrations
- Tez No: 350747
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL SAKLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Peygambere inanmak, onu anlamak ve örnek kabul ederek onun izini sürmek Müslümanın temel görevlerindendir. Bu vazifenin içerisinde Allah Resulü'nü (s) hayatta iken görüp, O'na iman eden ve görüp işittiklerini uygulayan sahabe neslini araştırmak da yer almaktadır. Bu düşünce ile Abbas b. Abdulmuttalib'in kölesi iken Allah Resulü'ne (s) hediye edilen, Allah Resulü (s) tarafından azat edilip ve evlendirilen; sonrasında Ehli Beyt'in hizmetinde bulunarak birçok hadiseye şahidlik eden Ebû Râfi' el-Kıbtî'yi ve rivayetlerini tezimizde inceledik. Giriş bölümünde araştırmamızın konusu, önemi, kaynakları ve metodundan bahsettik. Birinci bölümde EbûRâfi'nin biyografisini tarih ve hadis kaynaklarından elde ettiğimiz verileri derleyerek kapsamlı bir şekilde ortaya koymaya çalıştık. İkinci bölümde ise öncelikle EbûRâfi'den kaynaklara ulaşan hadisleri konularına göre tasnif ederek şahid ve mütâbiileriyle birlikte değerlendirdik. Hadisleri sıralayarak tahlil ettikten sonra bütün hadisleri sened ve metne göre iki başlık halinde inceledik. Elde ettiğimiz verileri sonuç kısmında özetlemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
It is one of the essential duties of a Muslim to believe in the Prophet Muhammad, understand Him, and trace his way as an ultimate example. This duty includes searching the companions generation which observed the Prophet, believed in Him, performed what had learnt/saw and heard from Him, in his life, too. From this perspective, on this paper, we researched/analyzed EbûRâfi? el-Kıbtî and his narrations who was Abbas b. Abdulmuttalib?s slave before he was given as a present to the Prophet. He was liberated and was married by the Prophet, afterwards acted as a witness while was in the servise of the Prophet?s family. In the first chapter, we presented biography of EbûRâfi?compiling to the data from history and hadith books. In the chapter two, firstly we examined EbûRâfi?s narrations with classifying by the subjects. After analyzing with arranging the hadiths in order, all of the hadiths were examined in two titles according to both chain of narration and text. In the final chapter, the search results were summarized.