Kosinüs-modülasyonlu QMf süzgeç öbekleri kullanarak ses işaretini sıkıştırma ve şifreleme
Speech scrambling and compression using cosine modulated Qmf filter banks
- Tez No: 35081
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. T. ENGİN TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KOSİNÜS-MODÜLASYONLU QMF SÜZGEÇ ÖBEKLERİ KULLANARAK SES İŞARETİNİ SIKIŞTIRMA VE ŞİFRELEME Derya GÜRPINAR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Yrd.Doç.Dr.T.Engin TUNCER 1994, Sayfa: 105 Jüri : Yrd.Doç.Dr. T.Engin TUNCER Prof.Dr. Mümtaz YILMAZ Yrd.Doç.Dr. Volkan ATALAY Bu çalışmada, Değişken Hızlı Sayısal İşaret İşleme Teknikleri ve Kosinüs- Modülasyonlu QMF Süzgeç öbekleri kullanarak ses işareti şifrelenmiş ve sıkıştırılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde gerçekleştirilen şifreleme sistemiyle ses işareti frekans ve zaman bölgesinde şifrelenerek, orta dereceli bir gizlilik seviyesi sağlanmıştır. Çalışma sonucunda, kosinüs-modülasyonlu QMF süzgeç öbeklerinin ses sinyalini şifrelemek için kullanılabileceği belirlenmiştir. İkinci bölümde, ses sinyali bir skalar nicemleyiciden geçirilmiş ve Huffman Kodlama yöntemiyle kodlanmıştır. İstenilen sıkıştırma oranına göre nicemleme seviyelerini otomatik olarak ayarlanabildiği bir algoritma geliştirilmiştir. Bu çalışmayla Kosinüs-modülasyonlu süzgeç öbeklerinin sıkıştırmada iyi bir performans gösterdiği belirlenmiştir. Yapılan tüm deneysel çalışmalar Turbo C 2.0 ve Borland C++ 3.1 yazılımları kullanılarak bilgisayar ortamında gerçekleştirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Ses, değişken hızlı sayısal işaret işleme, süzgeç öbeği, şifreleme, sıkıştırma,nicemleme, kodlama, yazılım
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Master Thesis SPEECH SCRAMBLING AND COMPRESSION USING COSINE-MODULATED QMF FILTER BANKS Derya GÜRPINAR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electronics Engineering Supervisor : Asst.Prof. T.Engin TUNCER 1994, Page : 105 Jury : Asst.Prof. T.Engin TUNCER Prof. Mümtaz YILMAZ Asst.Prof. Volkan ATALAY In this work, speech signal is scrambled and compressed using Multirate Signal Processing Techniques and Cosine-Modulated QMF Filter Banks. Thesis work is composed of two parts. First, speech signal is scrambled both in frequency and time domain and medium level security is achieved. As a result of this work, Cosine- Modulated QMF Filter Banks has shown to perform very good in speech scrambling. In the second part of the thesis, speech signal is compressed using a scalar quantizer and a Huffman Coding algorithm. An algorithm is developed in which quantization levels can be adjusted automaticaly depending on desired compression rate. All of these systems were implemented as a software using Turbo C 2.0 and Borland C++ 3.1. Key Words : speech, multirate signal processing, QMF filter banks, scrambling, compression, quantization, coding, software