Toklar (Reşadiye-Tokat) bentonit yatağının jeolojisi ve ekonomik önemi
Toklar (Reşadiye-Tokat) bentonite deposit and its economic significance
- Tez No: 35084
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLTEKİN KAVUŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
n$ £>>?'! ÖZET TOKLAR (REŞADİYE-TOKAT) BENTONıT YATAĞININ JEOLOJİSİ VE EKONOMİK ÖNEMİ Turhan Özdemir Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı 1994, sayfa: 115 Danışman : Yrd. Doç. Dr. Gültekin Kavuşan JÜRİ Yrd. Doç. Dr. Gültekin Kavuşan Prof. Dr. Baki VAROL Yrd. Doç.Dr. Muazzez ÇELİK Bu çalışmada Toklar- Reşadiye ilçesi Toklar köyü civannda bulunan bentonit yatağının oluşumu, mineralojik özellikleri ve ekonomik olarak değerlendirme olanaklan araştınlmış ve ekonomik olarak kullanılabilecek bentonit rezervinin tespitine çalışılmıştır. Toklar bentonitleri 40 m. kalınlığındaki zon içinde A, B, C ve D olmak üzere 4 seviye şeklinde gözlenmekte olup, orta seviyeler tüf litolojisindedir. X-RD ve SEM araştırmalan sonucunda ise Toklar bentonit yatağında ana kil minerali olarak montmorillonit mineralleşmesi yanında lokal olarak zeolitlere, illit oluşuklarına ve az alterasyona uğramış feldispat ve yer yer de mika mineralleri saptanmıştır. Toklar bentonitleri Koniasiyen devrinde yakın çevrede de yüzlek veren bol gazlı va patlamalı traki-andezit, andezitik bileşimli volkanik camsı türlerin sığ denizel ortamda hidrolize olmalan sonucu oluştuklan saptanmıştır. Toklar bentonit yatağında AO ocağında Na+'lı bentonitler, B2 yarmasında Ca++'Iı bentonitler, diğer ocak ve yarmalarda Na-Ca bileşimli kanşık bentonitler bulunmaktadır. Bentonitlerin KDK ortalaması 47.8 meq/100gr, şişme indeksleri 34.8 mi, verimleri 56.9 Bbl/sh-t, likit limiditeleri 279 mi, pH 9.87, kızdırma kaybı % 8. 1, kolloidleşme %3. 1, jelindeksleri 14.63 oldukları tespit edilmiştir. Sahadaki bentonit rezervi KDK 60 meq/100 gr 46.000 ton olmak üzere görünür+muhtemel rezervi 1,978,000 ton olup, döküm, gıda, seramik, ilaç, lastik sanayi ve inşaat mühendisliğinde sınırlı şekilde kullanılacağı anlaşılmıştır. ANAHTAR KELIMELERrReşadiye, bentonit, zeolit, andezit, KDK, ve rim, jelleşme likit limit, sinterleşme
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master's Thesis TOKLAR (REŞADİYE-TOKAT) BENTONITE DEPOSIT AND rrS ECONOMIC SIGNIFICANCE Turhan ÖZDEMİR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering 1994, 115 pages Supervisor : Assist. Prof. Dr. Gültekin KAVUŞAN JURY Assist.Prof.Dr. Gültekin KAVUŞAN Prof. Dr. Baki VAROL Assist Prof. Dr. Muazzez ÇELİK In this study, a bentonite deposit around the Toklar village (Reşadiye-Tokat) has been investigated in detail to highlight the mineralogical, chemical and technological properties. In addition, an attempt has been made to calculate the reserve of the deposit, with regard to the calculated cation exchange capacities of the collected samples. Toklar bentonite occurs in a zone, which is 40 m thick, as 4 horizons, marked as A, B, C and D. Interlayers of these horizons are generally tuff. Montmorillonite has been determined as the principal clay mineral, comprising the deposit, while zeolites, illite, slightly altered feldspar and occasional mica accompany the former, locally. Toklar bentonite has been originated by the hydrolysis of vitric tuff in andesitic to trachyandesitic composition, in a shallow marine environment. This tuff were eruptited Coniacian time volcanism from high volatile andesitic volcanism, which their lavas cropping in the southern working area. A0 pit in the Toklar area is characterized by Na-bentonite, while B2 trench by Ca~ bentonite, and the other pits and trenches by Na-Ca mixed type bentonites. Average of the cation exchange capacities (CEC) of the bentonites is 47.8 meq/100 g; swelling index, 34.8 ml; yield, 56.9 Bbl/sh-t; liquid-limit 279 ml; pH, 9.87; colloid amount, % 3. 1 ; gellingIV index 14.63 and loss on ignition, % 8.1. Bentonite reserve of the deposit has been attempted to be calculated with regard to cation exchange capacities, and the following amounts were determined : 1.564.000 tons with CEC60 meq/100 g. Thus the total proven+probable sums to 1.978.000 tons, with usable grade in metal casting, food, ceramics, rubber industries, and for pharmacological and civil engineering purposes. KEYWORDS : Reşadiye, bentonite, zeolite, andesite, CEC, yield, gelling, liquid limit