Essays on allocation procedures of indivisibles
Bölünemez malların tahsisi prosedürleri üzerine makaleler
- Tez No: 632312
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA EBRU GİRİTLİGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu tez, sonuçları temel alternatiflerin karmaşık kombinasyonları şeklinde olan ve bu karmaşıklığın tercihlerdeki dışsallıktan kaynaklanan bölünemez malların tahsis edilmesi konusuna odaklanmaktadır. Bu karmaşıklık, tercihler hakkındaki ilgili bilgilerin tam olarak toplanmasında bir zorluk yaratır ve bu nedenle, rekabetçi mekanizma veya çekirdek mekanizması gibi uygulanabilecek farklı tahsis mekanizmalarının normatif bir analizini yaparken bir zorluk yaratır. Zorluğun üstesinden gelmenin bir yolu, temel alternatifler üzerine tercihleri toplamak ve bildirilen tercihlerin sonuçlar hakkındaki tercihlere nasıl genişletildiği konusundaki varsayımlara bağlı normatif sonuçlar çıkarmaktır. Bu yol, Sosyal Seçim teorisinde iyi bilinen tercih alanı kısıtlamasına özel bir yaklaşım olarak görülmelidir. Tez dört bağımsız bölümden oluşmaktadır. İlk üç bölüm, Shapley-Scarf veya konut piyasalarının ticaretin koalisyonlar arasındaki gerçekleştiği ve koalisyondaki ortakların tüm koalisyon üyelerinin refahına duyarlı olduğu duruma genişletilmesine odaklanmaktadır. Bölüm 1 ve 2, temel olarak, çeşitli rekabetçi denge türlerinin varlığını temin eden tercih alanı kısıtlamasını araştırmaktadır. Bölüm 3, mal kümesini coğrafi yapıya sahiptir. Malların çeşitli konumlara dağıtılması, ortaklara olan mesafeyi bir dışsallık kaynağı olarak görmeyi sağlar. Bu bölümde çeşitli çekirdek dağılım türlerinin varlığını sağlayan tercih etki alanlarını belirliyoruz. Bölüm 4, malların saf kamu malları olduğunu dikkate alarak standart konut pazarından ayrılmaktadır. Bu konunun doğal olarak, her biri belirli bir pozisyona başvuran, belirli bir kümeden seçilen, birkaç üyeden oluşan bir komite seçimi durumuyla bağlantılı olduğunu iddia ediyoruz. Çoğunluğun oylanmasına dayanan pozisyon bazlı bir seçim prosedürü ile çoğunluk oylamasından bir defada bir komite seçilmesine dayanan bir diğer seçim prosedürünün tutarlığını sağlayan tercih etki alanlarını karakterize ediyoruz.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the allocation of indivisible goods involving outcomes that are complex combinations of basic alternatives, complexity mainly arising from externality in preference. This complexity creates a difficulty with fully collecting the relevant information over preferences, and therefore creates also a difficulty when conducting a normative analysis of the different allocation mechanisms that may be implemented, such as the competitive mechanism or the core mechanism. A way to overcome the difficulty is collecting preferences over basic alternatives, and deriving normative conclusions conditional to assumptions on how reported preferences are extended to preferences over outcomes. This route should be regarded as a specific approach to preference domain restriction, which is well-known in Social Choice theory. The thesis is organized in four independent chapters.\ The first three chapters focus on extensions of Shapley-Scarf or housing markets to the case where trades take place between coalitions, and where partners in coalition are sensitive to the well-being of all coalition members. Chapters 1 and 2 mainly investigate the domain restriction ensuring the existence of various types of competitive equilibrium.\ Chapter 3 endows the set of goods with a geographical structure. Distributing goods among several locations allow for considering distance to partners as a source of externality in preference. We identify domains of preference extensions which ensure the existence of various types of core allocations. Chapter 4 departs from the standard housing market by considering goods are pure public goods. We argue that this case naturally relates to the choice of a committee formed by several members, each selected from a specific set applying to a specific seat. We characterize preference domains over committees for which a well-defined seat-wise choice procedure based on majority voting is consistent with choosing a committee at once from majority voting, where consistency is given several possible meanings