Elektronik verilerin adli bilişimde kullanılması ve adli vakalara etkisi
The use of electronic data in digital forensics and its impact on forensic cases
- Tez No: 900522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ AR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
İlkel insan hayatından günümüze kadar olan bilgilerin birikmesi, toplanması ve işlenmesiyle teknoloji doğmuştur. Teknoloji sürekli olarak gelişmekte ve bu gelişim ile birlikte gündelik hayatımızda gittikçe daha büyük bir yer tutmaktadır. Hemen hemen her alanda kullandığımız ve hayatımızı kolaylaştıran cihazlar kötü amaçla kullanılırsa suç teşkil edebilirler. Bilişim suçları ortaya çıkıp artmaya başladıkça bu konunun incelenmesi ve yargılanması için yeni bir dal ihtiyacı ortaya çıkmış ve yeni kanunlar yapılandırılmaya başlanmıştır. Teknolojiyi kullanarak işlenen suçlar hukukun bir konusu olurken aynı zamanda hukuk davalarının çözümünde teknolojiden yardım alınabilir. Örnek vaka çalışmalarında kullandığımız Amped Five ve Sign Analyze 1.9.0.3 gibi yazılımlar yükseklik, boy ölçümü yapmak, görüntüleri netleştirmek ve dijital imzaların güvenilirliğini mukayese etmek gibi bilişim suçlarının çözümlenmesine yardımcı olmaktadırlar. Bu tezde adli bilişimin ne olduğu ayrıca işlenen suçlar sonucunda elde edilen elektronik delilerin işlenmesi, korunması, teknik analizleri ve adli çalışmalar sırasındaki faydaları hakkında araştırma yapılıp veriler incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The accumulation, collection, and processing of knowledge from primitive human life to the present day have given rise to technology. Technology is constantly evolving and increasingly dominating our daily lives. Devices that we use in almost every field and that make our lives easier can constitute a crime if used for malicious purposes. As cybercrimes emerge and increase, there has been a need for a new branch to investigate and prosecute this issue, leading to the development of new laws. While crimes committed using technology fall under the purview of law, technology can also be utilized to aid in the resolution of legal cases. Software such as Amped Five and Sign Analyze 1.9.0.3, which we use in sample case studies, assist in resolving cybercrimes by performing tasks such as height and body measurements, enhancing images, and comparing the reliability of digital signatures. In this thesis, research will be conducted to explore what forensic informatics entails and to examine the processing, preservation, technical analysis, and benefits of electronic evidence obtained as a result of committed crimes, as well as during forensic investigations.