Mothering a child that is not mine: The perceptions about mothering and babysitting of immigrant babysitters who had left their children behind
Benim olmayan bir çocuğa annelik yapmak: Geride çocuğunu birakmiş göçmen çocuk bakicilarinin annelik ve bakiciliğa dair algilari
  1. Tez No: 350905
  2. Yazar: NAZLI AKAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ÇATAY ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bir kişinin kendi çocuğunu geride bırakmak ve bir başka çocuğa annelik yapmak zorunda olmasının psikolojik etkileri hakkında oldukça az şey bilinmektedir. Bu çalışma Türkiye?deki, çocuğunu memleketinde bırakmak durumunda kalmış olan Türkmen ve Özbek göçmen çocuk bakıcılarının içsel deneyim ve algılarını araştırmayı hedeflemiştir. Bu amaç doğrultusunda yedi göçmen bakıcıyla birebir görüşmeler yapılmış ve bu bakıcılara Beck Depresyon Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçeği uygulanmıştır. Bulgular, göçmen bakıcıların bir alışma döneminden geçtiklerini, ama bu dönemden sonra bile stres, acı ve özlem hissettiklerini göstermiştir. Katılımcılar ek olarak ikilemler, endişeler ve ani düşünsel kopuşlar da deneyimlemektedirler. Ayrıca bakıcıların yaşadıkları güçlü duyguları baktıkları çocuklara kanalize ettikleri ve çeşitli sınır problemleri yaşadıkları bulunmuştur. Bakıcılar, bu durumla materyal telafi gibi stratejiler ve bastırma, somatizasyon gibi çeşitli savunmalar geliştirerek başa çıkmaktadırlar. Bulgular, psikodinamik bir bakış açısı ile derinleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Little is known about the psychological effects of leaving one?s own children and having to mother another child. In the present research we aimed to explore internal experiences and perceptions of the Turkmen and Uzbek migrant babysitters in Turkey, who had to leave their children in the homeland. Through this aim, one-to-one interviews were conducted with, and the Beck Depression Inventory and the Beck Anxiety Inventory were administered to seven babysitters. The results indicated that migrant babysitters went through an adjustment period, but even after that they continued to feel stress, sorrow and longing. In addition, they were experiencing dilemmas, worries, and sudden drifts of mind. We also found that the participants often transferred their intense emotions to the children they cared for, and experienced boundary problems. They coped through various strategies like material compensation and defenses like suppression and somatization. The findings are elaborated with a psychodynamic point of view.