15-22 yaş ergenlerde arkadaş bağlılığının incelenmesi
Examination of adolescents aged 15-22 attachment to friends
- Tez No: 350929
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FERDA OCAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Araştırma; 15-22 yaş genel liselerde eğitimlerine devam eden ergenler ile aynı yaş aralığında Mesleki Eğitim Merkezi'ne (MEM) devam eden ergenlerin arkadaş bağlılık durumlarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma tanımlayıcı kesitsel tiptedir. Araştırma, İstanbul ili Anadolu yakası Pendik, Sultanbeyli ve Ümraniye ilçelerindeki Mesleki Eğitim Merkezleri ile aynı ilçelerdeki Pendik Rauf Denktaş Lisesi, Gediktaş Lisesi ve Ümraniye liselerinde gerçekleştirilmiştir. Öğrenci Tanıtıcı Bilgi Formu ve Arkadaş Bağlılığı Ölçeği kullanılarak elde edilen verilerin istatiksel analizi bilgisayar ortamında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is evaluating peer attachment of adolescents comparing between general high schools and vocational high schools. This study is done at vocational high schools Pendik Rauf Denktaş Lisesi, Gediktaş Lisesi and Ümraniye lisesi in Pendik Sultanbeyli and Ümraniye the towns of İstanbul asian side. Student id form and peer attachment scale are used for data. The statistical analysis done computer based method.