Dr. Özgen Keskin'in hayatı-eserleri-edebi şahsiyeti ve halk edebiyatına katkıları
Dr. Özgen Keskin's life-works-his literary personality and his contribution to folk literature
- Tez No: 350951
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR SAMİ ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 361
Özet
Türk milli kültür ve medeniyetinin temel unsurlarından birisi Türk edebiyatıdır. Türk edebiyatının en önemli bölümlerinden birisi de halk edebiyatıdır. Halkın içerisinden çıkan, milletin milli benliğini, duygusunu, düşünce yapısını en iyi şekilde yansıtan halk edebiyatını ve bu edebiyatın ürünlerini ortaya çıkarmak ve yaşatmak en büyük görevlerimizdendir. Halk edebiyatı ürünlerini ortaya koyan sanatçıları, bu edebiyata ve bu kültüre katkı sağlayan kişileri de insanlara tanıtmak çok önemlidir. Biz de bu çalışmamızda Türk halk edebiyatına ve Türk kültürüne çok büyük katkıları olan, eğitimci, yazar, bürokrat, siyaset adamı gibi nitelikleri bulunan Özgen KESKİN'in hayatını, eserlerini ve halk edebiyatına katkılarını ele aldık. Yedi bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümünde Özgen KESKİN'in kimliğini ortaya koymaya çalıştık. İkinci bölümde edebi şahsiyetini değerlendirerek eserlerini inceledik ve aldığı ödülleri sıraladık. Üçüncü bölüm çalışmamızın mihenk taşlarından birini oluşturmaktaydı. Burada, halk edebiyatına olan katkılarını eksiksiz olarak vermeyi uygun bulduk. Dördüncü bölümde siyasi hayatını, hakkında söylenenler ve hizmetlerine yapılan yorumları hiçbir katkı ve kesinti yapmadan verdik. Beşinci bölümde mahalli ve ulusal basında hakkında çıkan haberleri, basın-yayın organlarından seçerek verdik. Çalışmamızı altıncı bölümde sonuç ve yedinci bölümde de kaynakça ile tamamladık. Ortaya koyduğumuz bu çalışmanın Türk halk edebiyatına ve Türk kültürüne katkı sağlaması en büyük arzumuzdur.
Özet (Çeviri)
Turkish literature is the one of the basic elements of the Turkish national culture and civilization. Folk literature is the one of the most important part of Turkish literature. One of the our greatest responsibility is products of folk literature and to uncover and deliver them which people from within the nation and national identity, the feeling, the best way of thinking reflects the structure of the products. And also Folk Literature artists demonstrating their products, this literature and the people who contributed to this culture is very important too. In this study we are also a great contribution to Turkish culture, Turkish folk literature and that, educator, writer, bureaucrat, politician, Özgen Keskin in qualities such as the life, works and folk literature, we consider the contribution. There are seven chapters in this study. We tried to introduce Özgen KESKİN's identity in the first chapter. In the second chapter examined by evaluating the works of literary personality, and have listed the awards. Third chapter was very important for this study. We tried to explain all of her contribution to folk literature in this chapter. In the fourth chapter we explained her political life, nothing is said about and reviews of other services, without interruption, and have contributed. In the fifth chapter the news about local and national press, the media have given by choosing. The conclusion of the sixth chapter of the our study and the last chapter includes study's references. In this study our greatest desire to contribute to the Turkish culture and Turkish folk literature.