Primordiyal folikülden antral foliküle bazı sitokinlerin ekspresyonu ve değerlendirilmesi
Evaluation and Expressions of some cytokines from primordial follicle to antral follicle
  1. Tez No: 351134
  2. Yazar: RABİA KOÇ ÖZAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL KALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada farklı yaş gruplarındaki ratlarda BFGF ve İGF1 markerlerinin sağ ve sol ovaryumlardaki immünohistokimyasal ekspresyonu incelendi ve dişi ratların yaşları arasındaki ilişki değerlendirildi. Çalışmamızda 21 adet 250-300 gr ağırlığında Sprague-Dawley türü dişi sıçan kullanıldı. A Grubu 4 günlük, B Grubu 1 aylık ve C Grubu ise 3,5 aylık dişi sıçanlardan oluşturuldu. Sıçanlar Ksilazin/ Rompun anestezisi altında sakrifiye edildi, sağ ve sol ovaryumları çıkarıldı ve laboratuar deneyleri için 6 adet deney grubu oluşturuldu. Tüm ovaryumlar % 10'luk formaldehitte tespit edildi. 2 günlük tespitten sonra rutin histolojik takip yapıldı ve elde edilen parafin bloklardan 5 mikron kalınlığında kesitler alındı. Bu parafin kesitlere BFGF ve İGF1 immünohistokimyasal boyamalar yapıldı. Bu markerlerin ovaryumlardaki ekspresyonları ve dişi ratların yaşları arasındaki ilişki değerlendirildi. Çalışmamızda BFGF yaş gruplarına göre azalan bir ekspresyon sergilemiştir BFGF primordiyal ve erken folikül gelişimi için önemli gözükmektedir. İGF1 ekspresyonunda ise anlamlı bir istatistiksel değişme olmamıştır. Daha kapsamlı hücre kültürü çalışmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Immunohistochemical expression of IGF1 and BFGF were examined at right and left ovarian in different age groups for this study.Twenty one old female Sprague Dawley rats weighing 250 to 300 g were used The rats were divided into three groups each. Group A, Group B and Group C were consisted from 4 days1 monyh and 3.5 month female rats respectively. Rats were sacrificed under anesthesia, the right and left ovaries removed and six experimental groups were consisted for laboratory experiments. All ovaries were fixed in 10% formaldehyde for two days. 4 micron sections were obtained from paraffin blocks. IGF1 and BFGF immunohistochemical stainings were performed to these paraffin sections. The association between the ages of female rats and the expression of two markers in ovaries were evaluated. BFGF showed a decreasing expression according to age groups in this study. BFGF seem to be important for the development of primordial and early follicles. There was not a statistically significant change in the expression of IGF1. More extensive cell culture studies are required.