Metoxychlor'un sıçan ovaryumunda IGF-I sinyal yolağı üzerine etkisi
The effect of methoxychlor on IGF-I signaling pathway in rat ovary
  1. Tez No: 351272
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZDEN AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORHAN ALTUNBAŞ, DOÇ. DR. Artay YAĞCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Veteriner Hekimliği, Histology and Embryology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Folikül gelişimi ve fonksiyonları, IGF'lerinde içinde bulunduğu pek çok büyüme faktörü tarafından düzenlenir. Bununla birlikte bazı gıdalar ve ekzojen ajanlar da foliküllerin gelişimini ve ovaryum fonksiyonunu etkileyebilir. Endokrin bozucular olarak bilinen bu ekzojen ajanlardan bir tanesi de MXC'dir. Östrojenik, antiöstrojenik ve antiandrojenik etkilere sahip organik klorlu bir pestisit olan MXC, folikülogenezis ve steroidogenezis gibi ovaryum fonksiyonlarını ve pek çok reprodüktif parametreyi değiştirerek dişilerde infertiliteye sebep olur. Amacımız embriyonal (E18) ile postanatal (PN7) günler arası 100 mg/kg/gün MXC uygulamasını takiben erişkin dönemde MXC'nin folikül aşamalarının oransal dağılımını nasıl etkilediğini ortaya çıkarmaktır. Ayrıca ovaryumda folikül safhalarına spesifik IGF-I ve IGF-IR ekspresyonlarını belirlemek ve folikül gelişimi ile IGF-I ve IGF-IR ekspresyon düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak; MXC'nin folikül IGF-I ve IGF-IR protein seviyelerini değiştirip değiştirmediğini araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Follicular development and ovarian functions are regulated by growth factors incluiding in IGF's. In addition, some foods and exogenic agents can also affect follicular development and ovarian function. One of the exogenic agents is MXC which is known endocrine disruptor. MXC which has estrogenic, antiestrogenic and antiandrogenic effects is a organochloride pesticid and it causes infertility in female by changing many reproductive parameters and ovarian functions. In this study, our aim is to detect how MXC effects proportional distribution of the follicle stages in adult rats after MXC treatment (100 mg/kg/day) between embryonal (E)18- postanatal day (PND) 7, and also determine stage specific IGF-I and IGF-IR expressions in ovarian follicles and relationship between follicular development and the levels of IGF-I and IGF-IR expression, and investigate if MXC changes levels of IGF-I and IGF-IR protein in ovary.