Farklı seviyelerde okaliptus (Eucalyptus camaldulensis) yaprağının bazı kaba yemlerin in vitro metan gazı üretimi üzerine etkisinin araştırılması
Effect of levels eucalyptus (Eucalyptus camaldulensis) leaf on in vitro methane production of some roughages
  1. Tez No: 351166
  2. Yazar: EYYÜP AKÇİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT DENEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma, ruminant beslemede yaygın olarak kullanılan bazı kaba yemlere; mısır silajı, yonca kuru otu, çayır kuru otu ve buğday samanına farklı seviyelerde (kontrol, %0.5, %1.0, %1.5, %2.0 ve %2.5) ilave edilen okaliptus (Eucalyptus camaldulensis) yaprağının in vitro metan gazı üretimi üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Farklı seviyelerde okaliptus (Eucalyptus camaldulensis) yaprağı ilave edilmiş deneme yemleri in vitro gaz tekniği ile 24 saatlik inkubasyona bırakılmışlardır. İn vitro gaz üretim tekniği ile 24. saatte oluşan toplam gaz miktarı bilgisayar destekli metan gazı ölçüm cihazına özel bir düzenekle enjekte edilerek metan ve karbondioksit gazı düzeyleri ölçülmüştür. Okaliptus (Eucalyptus camaldulensis) yaprağında 17.33 g/kg KM düzeyinde kondanse tanen içeriği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effect of addition different levels of eucalyptus (Eucalyptus camaldulensis) leaf (control, 0.5%, 1.0%, 1.5%, 2.0% and 2.5%) on the in vitro methane production of some roughages (maize silage, alfalfa forage, grass forage and wheat straw). Methane and carbon dioxide production of 24 h incubated roughages inside the syringes were measured with injection of produced gases into special apparatus connected to computer. Condensed tannin content of eucalyptus (Eucalyptus camaldulensis) leaf was determined 17.33 g/kg dry matter.