Erzurum yöresine uygun burçak hatlarının belirlenmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 35119
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Erzurum kıraç şartları için en uygun burçak (VjLcjLa. erviXia (L.) willd. ) hattını belirlemek amacıyla yapılan bu çalışmada, ülkemizin değişik yörelerinden toplanan 21 burçak hattı kullanılmıştır. Hatların tohum ve kes verimi, tohumda ham protein oranı ve verimi, alt bakla yüksekliği, bitkide bakla sayısı, baklada tane sayısı ve ağırlığı, 1000-tane ağırlığı, kuru ot verimi, bitki boyu, kuru otta ham protein oranı ve verimi üzerinde durulmuştur. Atatürk Üniversitesi ziraat Fakültesi araştırma sahasında 1993 yılında yapılan bu çalışma,“Şansa Bağlı Tam Bloklar”deneme planına göre kurulmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgular aşağıda özetlenmiştir. 1. Tohum verimi bakımından hatlar arasındaki farklılık 0.01 ihtimal seviyesinde önemli olmuş, 138.4 kg/da verimle D-260 nolu hat ilk sırada, 73.4 kg/da ile D-161 nolu hat son sırada yer almıştır. 2. Hatların kes verimleri 179.7 ile 292.0 kg/da arasında değişmiştir. Hatlar arasındaki bu farklılık istatistiki olarak çok önemli bulunmuştur. En yüksek kes verimi D-171, en düşük verim ise D-413 nolu hattan elde edilmiştir. 3. Denemede kullanılan 21 burçak hattının kuru ot verimleri 220.2 ile 362.9 kg/da arasında değişmiştir. Hatlar ara sındaki bu farklılık, istatistiki olarak çok önemli bulunmuştur. En fazla kuru ot verimi D-166.nulu hattan, en düşük kuru ot verimi ise D-171 nolu hattan sağlanmıştır. 4. Hatların kuru otundakl ham protein oranı %13.47 ile %18.88; tohumda ise %20.10 ile %21.98 arasında değişmiştir. En yüksek protein kuru otta M-l (%18.88), tohumda E-l (%21.98) nolu hatta, en düşük değere ise kuru otta D-404ii (%13.47) ve tohumda ise D-171 (%20.10) nolu hatta tespit edilmiştir. 5. En fazla ham protein verimi kuru otta D-166 ve tohumda E- 1 nolu hatta belirlenmiş; en düşük verim ise kuru otta D- 163, tohumda D-161 nolu hatta bulunmuştur. Hatlar ara sındaki ham protein verimi bakımından farklılık hem kuru otta hem de tohumda istatistik! olarak çok önemli bulun muştur. Ham protein verimi kuru ot için dekara 35.34 kg ile 59.74 kg; tohum için ise 15.41 kg ile 29.88 kg arasında değişmiştir. 6. Alt bakla yüksekliği bakımından hatlar arasındaki fark lılık 0.01 ihtimal seviyesinde çok önemli olmuştur. Alt bakla yüksekliği en fazla D-145 (12.0 cm), en az ise D-163 (9.0 cm) nolu hatta belirlenmiştir. 7. Bitkideki bakla sayısı hatlar arasında çok önemli değişim göstererek, bitki başına 10.4'den (D-404) 16.8'e (D-261) yükselmiştir. 8. Baklada tane sayısı 2.41-2.85 arasında değişmiş ve hatlar arasındaki bu farklılık çok Önemli bulunmuştur. Bakla başına en fazla tohum D-261, en az ise D-352 nolu hatta belirlenmiştir. 9. Baklada en yüksek tane ağırlığına D-413 (159.5 mg), en düşük ağırlığa ise E-8 (127.0 mg) nolu hatta rastlanmıştır. 10. Hatların 1000 tane ağırlığı 47.6-63.1 g arasında değiş miştir. Bin tane ağırlığı D-404 nolu hatta en fazla, E-2 nolu hatta ise en az olmuş ve hatlar arasındaki farklılık ista tistiksel olarak çok önemli bulunmuştur.İÜ 11. Burçakta hatlara göre bitki boyu 23.0-34.4 cm arasında değişmiş ve bitki boyu yönünden hatlar arasındaki bu farklı lık istatistiki olarak 0.01 ihtimal seviyesinde önemli görül müştür. En uzun boylu E-9, en kısa boylu ise D-163 nolu hat olmuştur.
Özet (Çeviri)
iv SUMMARY A national collection of 21 bitter vetch genotyps (iiiüia ervilia (L.) Willd. ) was investigated on the dry-land farm of The University of Atatürk in Erzurum for seed and hay yields in 1993. Crude protein (CP) content of hay and seed, the number of pods per plant, the number of seeds per pod, 1000- seed weight, plant height and height to the lowest pod on plants were also recorded. The data made can be summerized as follows : 1. The differences among the lines in seed yields were very significant (P$> 0.01). The line D-260 had the highest yield (138.4 kg seed/da) whereas D-161 had the lowest yield (73.4 kg/da. ) 2. The straw yields after seed harvest ranged from 179.7 to 292.0 kg/da. The differences among the lines were significant. The highest yield was obtained from D-171 and the lowest yield from D-413. 3. Dry hay yields at the on set of flowering ranged from 220.2 to 362.9 kg/da with significant differences among lines. The highest yield was obtained from D-166 and the lowest yield from D-171. 4. CP rate ranged from 13.47 (D-404) to 18.88 (M-l) % in hay and, 20.10 (D-171) to 21.98 (E-l) % in seed. 5. Protein yields ranged from 15.4 to 29.8 in seed and from 35.3 to 59.7 in hay with a significant line effect D-166 produced the highest hay protein yield while E-l produced the highest seed protein yield. The lowest yields were recorded of hay in D-163 and of seed in D-161.6. The highest height to the lowest pod was recorded in D-145 (12.0 cm) whereas the lowest was in D-163 (9.0 cm). 7. The numbers of pods per plant ranged from 10.4 (D-404) to 16.8 (D-261). 8. The number of seeds per pod ranged from 2.41 (D-352) to 2.85 (D-261). 9- The highest seed weight per pod was obtained from D-413 (159.5 mg) whereas the lowest was from E-8 (127.0 mg). 10. 1000-seed weight ranged between 47.6 (E-2) and 63.1 g (D- 404). 11. The plant height ranged from 23.0 (D-463) to 34.4 cm (E- 9).