Kürekçilerde alt ve üst ekstremite kuvveti ile bazı fiziksel, fizyolojik özelliklerinin 2000 metre ergometre derecesine etkisi ve arasındaki ilişkinin incelenmesi
In rowers lower and upper body with strength some physical,physiological of property, investigation between the 2000 meter ergometre rate response
- Tez No: 351188
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP KÜRKÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Araştırmamızın amacı kürekçilerin alt ve üst ekstremite kuvveti ile bazı fiziksel, fizyolojik özeliklerinin 2000 metre ergometre derecesine etkisini araştırmaktır.Araştırmamıza yaş ortalaması 18,36 ± 1,08 yıl, boy ortalamaları 183,94 ± 0,97 cm, vücut ağırlığı ortalamaları 80,10 ± 7,17 kg, beden kitle indeks ortalamaları 23,91 ± 0,16 kg/m2 olan 14 erkek kürekçi katılmıştır.Araştırmaya katılan kürekçilerin fiziksel ve fizyolojik özelliklerini belirlemek amacıyla yaş, boy, vücut ağırlığı, beden kitle indeksi, kalp atım sayıları ölçülmüştür. Alt ve üst ekstremite kuvvetinin belirlenmesi amacıyla, 1 TM(tekrar maksimum) yatay kol çekme kuvveti ve % 50'si alınarak 7 dk. TM yatay kol çekme kuvvet testleri, 1 TM squat kuvveti ve % 50'si alınarak 7 dk. TM squat testleri ve 2000 metre ergometre testleri yapılarak fiziksel ve fizyolojik özellikleri ile alt ve üst ekstremite kuvvet testleri arasındaki ilişkilere bakılmıştır.Araştırmada ilk gün kürekçilerin boy, kilo, vücut ağırlığı ve Kürek Ergometresi ile 2000 metre dereceleri tespit edilmiştir, ikinci gün, yatay kol çekme ve squat maksimum testleri uygulanmıştır. Testler sırasında 6. dk. kalp atım sayısı ortalamaları en yüksek 2000 metre ergometre performansı 191.21 ± 3.8 atım/dk, en düşük 6. dk. yatay kol çekme 148.93 ± 6.6 atım/dk, 6. dk.
Özet (Çeviri)
In rowers lower and upper body with strength some physical, physiological of property,investigation between the 2000 meter ergometre rate response?In this study, our aim was lower and upper body with strength somephysical, physiological of property, investigation between the 2000 meter ergometre rateresponse of rowers.Our investigate, the mean age 18.36 ± 1.08 years, mean height 183.94 ± 0.97 cm, meanbody weight 80.10 ± 7.17 kg, mean body mass index 23.91 ± 0.16 kg/m2 rower 14 maleparticipated. Rowers participated in the study to determine the physical and physiologicalcharacteristics of age, height, body weight, body mass index, heart rate was measured. Inorder to determine the upper and lower extremity strength, 1 RM (repeat, maximum) benchpull taking (50 % from the 1RM) and 7 min. RM tests of the bench pull, 1 RM sqaut force andtaking (50 % from the 1 RM) 7 min. RM squat and 2000-meter ergometer tests with tests ofphysical and physiological characteristics of the relationship between the upper and lowerextremity strength tests were examined. The first day of study, height, weight, bmi values andthe rowing ergometer was determined using the 2000 meter rankings, of rowers. The secondday, the bench pull and squat max tests were applied.During testing 6th min. 2000 m ergometer performance in the highest mean heart rate191.21 ± 3.8 beats min?1, the lowest 6 min. Bench pull 148.93 ± 6.6 beats min?1, 6 min.squat value 181.57 ± 4.9 beats min?1, respectively. Rowers participating in our research thecorrelations were found between 1 min.