Su üzerinde ve kürek ergonometrisinde egzersiz öncesi ve sonrası performans ve kan parametrelerinin karşılaştırılması
- Tez No: 48602
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Araştırmamıza yaş ortalamaları 15.66 + 0.48 olan daha önce ergometre ve suda yarışmış erkek sporcular alındı. Deneklerin ergometre ve su üzerindeki performansları karşılaştırıldı. Deneklere ergometrede 2500 m.lik test (yarışma) uygulandı. Yapılan testte tempo, nabız, güç (watt) ve bitiriş sürelerine bakıldı. Deneklerin MaxV02'leri hesaplandı. Deneklerin diğer testi (yarışma) ise su üzerinde lx'lerle (tek çifte) yapıldı. Testte tempo ve bitiriş sürelerine bakıldı. Yarıştan önce kanları alman deneklerin yarıştan sonra da kanları alındı. Alman kanlarda laktat, LDH, CK aktivitelerine bakıldı. CK aktivitelerine ise 18 saat sonra ve 40 saat sonra kan alınarak bir daha bakıldı. Elde edilen bulgular önce su üzerinde ve ergometrede kendi aralarında karşılaştırıldı. Sonra su ve ergometrede elde edilen bulgular birbirleriyle karşılaştırıldı. Kürek ergometresinde elde edilen verilerin kürek sporu için fiziksel ve fizyolojik performans belirlemede en 62sağlıklı yöntem olduğu bulunmuştur ve kürekçi seçimi ya da performansının belirlenmesinde %50-60 oranında etkili olduğu saptanmıştır. Ergometrede elde edilen verilerin yanında sporcunun antrenman yılı ve yarış tecrübesi, teknik kapasitesi, su üzerinde daha önce elde ettiği dereceleri ve antrenörünün sporcu hakkındaki görüşleri kürekçi seçiminde ya da performans belirlemede dikkate alınması gerektiği saptanmıştır. 63
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study, the male athletes having the age average of 15.66+0,48 and who were previously subject to rowing ergometer and raced on water, have been involved. The ergometer and the performances of the subjects on water were compared. The subjects were tested (race) on ergometer of 2500 meters. During such a test, tempo, pulse, strength (watt) and finish times have been checked. V02max's of the subjects have been calculated. The other test (race) of the subjects was carried out on water with Ix's (single scull). During the test, tempo and finish times were checked. Blood was taken from the subjects before and after the race. In the taken bloods, lactate, LDH, CH activities were checked, and CK activity was re-checked by taking blood 18 and 40 hours later. The obtained findings were first compared between themselves on water and ergometer. Then, the findings obtained on water and ergometer were compared with each other. 64It has been found that the findings obtained on rowing ergometer is the most healthy method in determining the physical and physiological performance for rowing sport, and it has been proved to be efficient with a percentage of 50%-60% in determining the performance and rower selection. Besides the findings obtained on ergometer, it has been found that the training years of the athlete and race experience, his technical capacity, his previous degrees on water and the opinions of the trainer on the athlete should be taken into consideration in determining performance or in rower selection. 65